2015 Türkvizyon ve Bala Türkvizyon İstanbul’da!

 

2013’ten beri düzenlenen Türk Dünyası Şarkı Yarışması Türkvizyon’un 3.sü İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türk Müzik Birliği (TMB) TV’nin önderliğinde 2013 yılında Eskişehir’den startı verilen yarışma 2014 yılında Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleştirilmişti.

Her yıl daha önceden o yıl için Türk Dünyası Başkenti seçilen şehirde yapılan yarışmada bu yıl bir değişikliğe gidildi ve Türkmenistan’ın Mary şehrinde gerçekleştirilmesi planlanırken İstanbul’a taşındı. Konu hakkında henüz detaylı açıklama yapmayan yayıncı kuruluş TMB TV, attığı bir tweet ile yarışmanın Yeditepe Üniversitesi sponsorluğunda gerçekleştirileceğini yazdı.

Bazı Kazakistan siteleri Türkmenistan’da yapılacak bir yarışmanın zor olduğunu ve teknik yetersizlikler yaşanabileceği için böyle bir yolun tercih edildiğini yazdı.Yarışmanın tarihi açıklanmadı ancak Aralık ayında yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.Yarışmadan sorumlu TMB TV çalışanı Ayşe Kerimova Facebook üzerinden yaptığı açıklamada yarışmaya 26 ülkenin katılacağını açıkladı ancak ülkeler belirtilmedi.

 

Yazının başlığında da belirttiğim gibi bir de Bala Türkvizyon yapılacak bu yıl.Peki nedir bu Bala Türkvizyon?

Bala birçok Türk şivesinde çocuk anlamına geliyor Junior Eurovision’dan esinlenilerek yapılacak olan yarışma belki de Türkvizyon yarışmasına en büyük ilgiyi gösteren Kazakistan’da tanıtıldı. Kendisine uzun bir ulusal final yolu belirleyen Kazakistan ayrıca yarışmaya parasal anlamda da destek oluyor. Bizzat devlet eliyle yapılan elemeler tam gaz devam ediyor ileriki yıllarda Türkvizyon ve Bala Türkvizyon’un Kazakistan’da gerçekleştireleceği günleri göreceğimiz kesin.Ayrıca yine Kazakistanlı sitelerdeki paylaşımlara göre yarışmaya 21 ülke veya bölge katılacak.Bu sayı 2003’ten beri yapılan Junior Eurovision’un tarihinde ulaşamadığı bir katılımcı sayısı demek.

Daha fazla bilgi için ESCape News’i takip etmeye devam edin.

 

 

About the author

Enes

Eurovision ile ilk tanışmam 2007 yılında şans eseri olmuştu. Kanallar arasında dolaşırken şöyle bir görmüştüm ve de Kenan Doğulu’nun bizi temsil ettiğini biliyordum ama 2008 yılı da dahil olmak üzere izlememiş, ilgilenmemiştim. İzlemeye 2009 yılında başladım o gün bugündür devam ediyorum. Ev sahibi ülkeye gitmek, yıllardır televizyondan izlediğim etkinliği canlı takip etmek 2018 yılının getirmesini istediklerimden.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Haber Bülteni/Newsletter

Choose Your Language

Advertisements
Spotify: Eurovision 2019

INFE Germany

Eurovision 2019 Final18/05/2019
30 gün kaldı.
Bumerang - Yazarkafe