Czech Republic’ll Choose Its Entry

 

Like last year, the national broadcaster Česká Televize encouraged the authors and singers to send their songs to broadcaster to be chosen as Czech Republic’s entry for Esc 2016.

According to EscUnited, they (Česká Televize) have shortlisted it to three songs. And during the month,  commission from the ČT will evaluate the candidate songs again, and the one of them will be chosen as entry. It’s expected that the song will be announced in February.

Marta Jandová and Václav Noid Bárta represented Czech Republic with their great song “Hope Never Dies” after the five years absence , but unfortunately they could not qualify again.

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir