Dinah Nah Is Writing A Song For Melodifestivalen

 

Dinah Nah’s real name is Malin Dinah Sundström6 wants  to participate Melodifestivalen again this year. Her summer was busy with “Allsång på Skansen”, “Sommarlov” etc. Nowadays she is writing a song for Melodifestivalen…And she thinks: If I were to be involved again, I would probably be a lot more nervous. I’m really eager to Melodifestivalen again next year. I’m writing songs before that. Then, just keep your fingers crossed.

35 years old singer has two daughters Nova(6) and Nellie (3). She is a licensed skin therapist and nurse. This colorful woman was member of pop group Caramell from 1998-2002. Last year she has participated Melodifestivalen 2015’s fourth semi final with her song “Make Me (La La La)” and has became 12th with 22 points in the final.

Dina Nah’s “Allsång på Skansen” performance:

Dina Nah’s “Melodifestivalen 2015” performance:

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Haber Bülteni/Newsletter

Choose Your Language

Advertisements
Spotify: Eurovision 2019

INFE Germany

Eurovision 2019 Final18/05/2019
24 gün kaldı.
Bumerang - Yazarkafe