Welcome Ukraine!: Ukraine Turns Back Eurovision 2016

 

Ukraine turns back Eurovision Song Contest 2016! Director General of the National Television Company Zurab Alasania has announced…“Yes, we’ve decided [to participate], now [we will] get down to work. [We are] Looking for the ways to do it better,” he said on Tuesday.

Ukraine has joined the contest in 2003 first time and has won Eurovision Song Contest in 2004 with Ruslana’s song “Wild Dances” in Istanbul. Ukraine’s other top five results ;

Second:Verka Serduchka in 2007 and Ani Lorak in 2008,

Third:Zlata Ognevich in 2013,

Fourth:Mika Newton in 2011.

Ukraine has never been eliminated in the semi-final.On 19 September 2014, national broadcaster announced that it would sit out the 2015 Contest due to financial problems in Ukraine and Ukraine broadcast the contest despite not taking part.

Zlata has represented Ukraine in Malmö in 2013:

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir