JESC 17: Yarışma Hakkında Her Şey!

 

On altı ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek 15. Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’na günler kala katılımcı ülkeler son hazırlıklarını yapıyor. Mayıs ayında Kiev’de düzenlenen basın konferansında yarışmanın mekanı olarak Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Olimpik Saray olarak açıklanmıştı. Bu senenin sloganı ise: Shine Bright.

Geçtiğimiz sene yarışmanın birincisi Gürcistan temsilcisi Mariam Mamadashvili olmuş ve ülkesine ev sahiğliğini getirme başarısına ulaşmıştı. Bu sene ise Gürcistan ev sahibi ülke olarak katılımcı diğer on beş ülke temsilcisine ve bizlere kapılarını açacak. Bu katılımcı ülkelerden Portekiz, 2007 yılından sonra ilk kez izleyeceğimiz ülkelerden olurken, katılım kararında bu sene Eurovision’a ev sahipliği yapacak olması birincil neden olarak gösterilebilir. Bulgaristan ve İsrail ise seneler sonra bu plartfomda yer almayacak iki ülke olarak dikkat çekiyor.

Katılımcı ülkeler bir bir şarkılarını ilan etmişken, açıklanan bir diğer husus ise bu seneki etkinliğin sunucuları Helen Kalandadze and Lizi Japaridze. Bu isimlerden Helen Kalandadze, 2010 yılında Gürcistan temsilcisi Sofia’nın geri vokali olarak sahnede bulunmuştu. Lizi ise 2014 yılında ülkesini Malta’da gerçekleştirilen JESC’de temsil eden isim olmuştu. Yıllar sonra aynı plartforma sunucu olarak geri dönüyor.

Bu sene postcardların teması nolacak? 

Gürcü yönetmen Zaza Orashvili ve ekibi ülkeyi, insanlarını ve geniş kültürel çeşitliliğini Avrupa izleyicisine tanıtmak için Gürcistan’ın farklı bölgelerinde 16 video çekecek. Zaza, “Bu görüntülerin spesifik amacı Gürcistan’ın güzelliğini ve hazinelerini evde göstermek olacaktır” dedi.

Çekimlerin ilk ayağı Gürcistan’ın Svaneti, Imereti ve Adjara bölgelerinde tamamlandı. Görüntülerde geçen yılın galibi Mariam Mamadashvi, Gürcü halk ve ünlü isimler de yer alacak. Daha fazla detay için tıklayınız.

ÜlkelerSanatçıŞarkıDil
 Albania Ana KodraMos ma prekni pemën Arnavutça
 ArmeniaMishaBoomerangErmenice – İngilizce
 AustraliaIsabella Clarke“Speak Up”İngilizce
 BelarusHelena Meraai“I Am the One”Rusça
 CyprusNicole Nicolaou“I Wanna Be a Star”Yunanca-İngilizce
 GeorgiaGrigol Kipshidze “Voice of the Heart”Gürcü
 IrelandMuireann McDonnell“Súile Glasa”İrlandaca
 ItalyMaria Iside Fiore“Scelgo (My Choice)”İtalyanca – İngilizce
 MacedoniaMina Blažev“Dancing Through Life”Makedonca – İngilizce
 MaltaGianluca Cilia“Dawra Tond”İngilizce
 NetherlandsFource“Love Me”Flemenkçe – İngilizce
 PolandAlicja Rega“Mój dom”Lehçe
 PortugalMariana Venâncio“Youtuber”Portekizce
 RussiaPolina Bogusevich“Wings”Rusça – İngilizce
 SerbiaIrina Brodić & Jana Paunović“Ceo svet je naš”Sırpça
 UkraineAnastasiya Baginska“Don’t Stop”Ukraynaca, İngilizce

 

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir