Yeni Yarışma 👉🏻 TURKAVISION: Colors of Voice

 

Bilindiği üzere TRT’nin de sponsoru olduğu ancak daha sonradan çekildiği Türkvizyon Şarkı Yarışması 2013’te başlamıştı. Özellikle 2015’te organizasyon bakımından çok sıkıntı çekilmiş ve 2016 itibariyle de yarışma yapılmamıştı. Biz ise geçtiğimiz günlerde yapılamamasındaki asıl nedeni öğrenmiştik: Telif hakkı. http://www.escapenews.org/turkvizyon-mahkeme-kararina-takildi-ve-iptal-edilecek/

15 aralık 2008’de Furat Emir’in tasarladığı yarışma TMB TV tarafından bazı ufak değişiklikler yapılarak hayata geçirilmiş ardındaki süreçte başlatılan hukuk mücadelesi geçtiğimiz günlerde son bulmuştu. Üstelik edindiğimiz bilgilere göre Expo 2017 kapsamında Türkvizyon yarışması gerçekleştirilecekti hatta Kazakistan Kültür Bakan Yardımcısı bizzat Furat Emir’i aramış ve yarışmayı gerçekleştirmek istediklerini belirtmiş ancak yarışma TMB TV ile yapılan anlaşma geçersiz olduğu için yapılmamış.

Bunu takip eden süreçte ise TMB TV’nin youtube kanalındaki içerikler silindi, kanal kapandı ve de genel yayın yönetmeni aynı zamanda yarışmanın genel kordinatörü TMB’deki görevinden ayrıldı.

Şimdi ise eskiyi bırakalım önümüzdeki yepyeni olan yarışmaya Turkavision’a odaklanalım. Biz Eurovision severlerin çok yakından tanıdığı bir isim, ülkemize 2010 yılında “We Could Be The Same” ile Oslo’da 2.lik kazandıran Ferman Akgül’ün de jüri başkanlığı yaptığı yarışmanın genel yayın yönetmeni ise Ferman Akgül’ün girişimci eşi Bettina Kuperman.

Turkavision yarışması çok kapsamlı bir yarışma olacak. Katılımcı ülkeler Türk ülkeleri, İpek Yolu ülkeleri ve Balkan ülkeleri olacak.

Umarız Rusya içindeki yarı bağımsız devletler de bu yarışmada yer alır ve hatta yarışmanın çocuk versiyonu da yapılır. Yarışmanın şu an için Nisan 2018 gibi Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanıyor ancak henüz net bir tarih belirlenmiş değil.

About the author

Enes

Eurovision ile ilk tanışmam 2007 yılında şans eseri olmuştu. Kanallar arasında dolaşırken şöyle bir görmüştüm ve de Kenan Doğulu’nun bizi temsil ettiğini biliyordum ama 2008 yılı da dahil olmak üzere izlememiş, ilgilenmemiştim. İzlemeye 2009 yılında başladım o gün bugündür devam ediyorum. Ev sahibi ülkeye gitmek, yıllardır televizyondan izlediğim etkinliği canlı takip etmek 2018 yılının getirmesini istediklerimden.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir