Eurovision Şarkı Yarışması tartışmasız dünyanın en uzun süreli müzik organizasyonlarından. Yıllardır acısıyla tatlısıyla izliyoruz. Yarışmanın en büyük ödülü “Eurovision Birincisi” ünvanına kavuşmak dahası bu büyük organizasyonu kendi ülkene taşımak. Peki ya elle tutulur olarak?…

Olayı anlatmaya 2009 yılından başlayayım. Evdeyim oturmuşum tüm şarkılar bitmiş oylama gelmiş ve acı gerçeği kabullenmişim: “NORVEÇ BİRİNCİ”. O an Sayın Rybak ödülü alırken şunu diyorum: “İnşallah ödül çirkindir!”. O an benle yarışmayı izleyen babam bunu duyunca kahkahayı basıyor haliyle.

Ama bilmediği bir şey var harbiden ödülün gerçekten çirkin olma durumu var. Misal 1996 ‘da kuş kafesinin içinde taş vermişler. Aynı şekilde 1992 ‘de silindir taş parçası. Evet hepsinin ayrı sanat değeri olabilir. Sanatçılarına selamlarımı iletiyorum hepsini tek tek öpüyorum ama insan ne bileyim Eurovision ödülü olduğunu belli etsin ister. Ne bileyim en kötü evin bir köşesine koyunca farkedilsin ister. Tabi bu sırada Sayın Rybak ödülü alıyor ve ben şunu diyorum: “Anaa geçen yılki ödül be bu!”.

Evet değerli okuyucularım. EBU zannediyorum tasarımcıların tasarım adına yaptıkları çılgınlıklardan korkmuş olacak ki 2008 yılından itibaren Eurovision ödülünü standart getirmiş. Şu an hepimizin bildiği “nostaljik cam mikrofon” olayı 2008 ‘de başlamış.

Ödülün tasarımcısı 1946 doğumlu ünlü cam sanatçısı Kjell Engman. Kendisi yaklaşık 30 yıldır cam sanatçısı olarak mesleğini icra etmekte.

Bizde sizler için yemeyip içmeyip Eurovision’un ödüllerini derledik. Başlarda farkedeceğiniz üzere basit plaket şeklinde. Sonraları ise çok farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. İyi seyirler efendim*:

*Dipnot: Evinin bir kenarında bu nostaljik cam mikrofonu bulundurmak isteyip hayatında “Eurovision Birincisi” olma ihtimali sıfır olan biz sıradan insanları Çinliler unutmamışlar. İsterseniz ödülün çakmasını buradan sipariş verebilirsiniz. Sıkıntı şu en az 50 adet sipariş verilmek zorunda. Ben şahsen isterim, ben gibi 49 kişi daha bulursak tamamdır bu iş!

**Dipnot2: Eurovision’un mağazalarında neden bu “nostaljik cam mikrofondan” anahtarlıklar ya da ne bileyim kar küre filan satılmaz hep merak etmişimdir. Buradan girişimcilere sesleniyorum değerlendirin!

atilla şereftuğ***Dipnot3: Ödüller ilgili bildiğim son bilgiyi sizlere aktarmak isterim. 1988 yılında İsviçre adına yarışan Celine Dion yarışmayı birinci olarak tamamlamıştır. O yıllarda ödül bestecilere de,işin mutfağında olanlara, verilmekteydi (Hatta “Ne partez pas sains moi” nin söz yazarı bu duruma çok içerlemiş ödülün bir kopyasını yaptırmak için Atilla Şereftuğ’dan izin istemiş yazık ki ömrü yetmemiş). Bilindiği üzere Celine Dion’un şarkısı “Ne Partez Pas Sains Moi” nin bestecisi Atilla Şereftuğ’dur. Ne yazık ki kendisine verilen ödülün başına talihsiz bir kaza gelmiş ve ödül kırılmıştır 🙁