Yakın zamanda Eurovision.tv öncülüğünde yapılan ve herkese açık olan dev ankette birinciler Finlandiya’dan çıktı. 2007 Eurovision Şarkı Yarışması sunucuları Jaana Pelkonen ve Mikko Leppilampi 2000li yılların en başarılı sunucuları olarak belirlendi.

Geçtiğimiz haftalarda fanların oylarıyla 90’lı yılların en başarılı sunucusu olarak Terry Wogan ve Ulrika Jonsson seçen Eurovision fanları, 2000’li yılların favori sunucaları anketinde ülkemiz adına aday olan Meltem Cumbul ve Korhan Abay’ın rakiplerinden Finlandiyalı Jaana Pelkonen ve Mikko Leppilampi isimlerini seçti.

Resmi sitelerinde ve Facebook sayfalarında gerçekleştirilen anketlerde herbir fan kendi favorisini yorum olarak yazarak destekliyor ve sayıca fazla olan isimler anketi kazanıyor.

Yıl Ev Sahibi Ülke Sunucular
2000 Sweden Kattis Ahlström & Anders Lundin
2001 Denmark Natasja Crone & Søren Pilmark
2002 Estonia Annely Peebo & Marko Matvere
2003 Latvia Marie N. & Renars Kaupers
2004 Turkey Meltem Cumbul & Korhan Abay
2005 Ukraine Maria Efrosinina & Pavlo Shylko
2006 Greece Maria Menounos & Sakis Rouvas
2007 Finland Jaana Pelkonen & Mikko Leppilampi
2008 Serbia Jovana Janković & Željko Joksimović
2009 Russia Natalia Vodianova & Andrey Malakhov (Semi-Finals)

Alsou & Ivan Urgant (Grand Final)

Lordi’nin Eurovision birinciliğini kazanmasının ardından bir sonraki sene yarışmaya ev sahipliği yapma hakkı kazanan Finlandiya, yarı finali ve büyük finali sunması için Jaana Pelkonen ve Mikko Leppilampi çiftini belirlemişti. Siyaset bilimcisi olan Jaana Pelkonen aynı zamanda başarılı bir sunucu olarak da biliniyor. 2007 yılındaki başarılı sunuculuğunun yanında diğer senelerde ülkelerinin ulusal finallerinde de aktif rol oynamıştır. Jaana 2008 yılında ise girdiği seçimleri kazanarak Belediye Meclis üyeliğine seçilmiştir. Yarışmada kendisine eşlik eden Mikko ise birçok filmde rol almış başarılı bir aktördür. Sunuculuğunu yaptığı yılın bir sonraki senesinde ise Finlandiya adına oylarını okumuştu.

Ankette en çok oyu alan ikinci çift ise 2006 yılının sunucuları Maria Menounos ve Sakis Rouvas oldu.