Merakla beklenen “Hangi şehir 2017’de ev sahipliği yapacak?” sorusunun cevabını kısa bir zaman içerisinde hep birlikte öğreneceğiz. Şartları sağladığınu düşünen ya da 2017 için kendine güvenen şehirler ev sahipliğine talip olmaya başladı bile…

Bu yüzden ESCape News olarak sizlere aday şehirleri tanıtmak istedik. Tanıtımı ve değerlendirmeyi yaparken sadece arena kapasitesine ve otel sayısına göre değil farklı yönlerden değerlendireceğiz. Tüm bu kriterler EBU’nun ve komisyonun ev sahibi seçerken göz önünde bulundurduğu kriterlerden.

 

Bu sefer yakından inceleyeceğimiz şehir Dnipro.

 

Neredeyse 200 otelin bulunduğu Dnipro kenti, Eurovision için kente gelecek misafirleri kolayca ağırlayabilir. Bunun yanında kaldıkları otellerden arenaya gidecek gazetecilerin ve görevlilerin çok sayıda parkın ve doğal güzelliklerin yanından geçeceği kesin.

Kiev’le karşılaştırıldığı zaman Dnipro, sadece fenüküler yönünden geri kalıyor. Şehirde havaalanı ve tren istasyonu bulunmakta bu yüzden ulaşımın pek sıkıntı olacağı düşünülmüyor.

Ancak şehrin diğer aday şehirlere göre ATO bölgesine en yakın şehir olmasından dolayı EBU’nun aklına güvenlik sorularını getireceği de bir gerçek.

 

13555987_511300439064645_1549760057_o
Ama asıl sorun Eurovision’u gerçekelştirmek anlamında uygun bir yerin bulunmaması. Ya Kiev ve Lviv’de olduğu gibi “Dnipro Arena’nın da üstü çatıyla kapanacak ya da yeni bir arena inşaat edilecek.