After the junior eurovision song contest final, the participant countries speed up┬átheir eurovision┬ápreparations. Some of them will choose their entry via a national final, some of them choose with internal selection… Also the impatient countries had already chosen their act to perform in Stockholm.

As you know national final is a process to determine the artist by jury&public votes. During the last week we have received many details about national finals that will be organized to select the entries for 2016 Eurovision Song Contest. Some broadcaster has  revealed the participant lists for their national final. Lets read the details on the fallowing section.


1) Sweden – Melodifestivalen

Broadcaster: SVT
Dates: Semifinal (6th,13th,20th,27th of February) Final 12th of March
Hosts: Petra Mede, William Spetz,.Gina Dirawi, Sarah Dawn Finar, Charlotte Perrelli and Henrik Schyffert

Semi-final 1 Gothenburg

  • Mimi WernerAinÔÇÖt No Good
    (Mimi Werner, G├Âran Werner, Marcus Svedin, Jason Saenz)
  • Samir & ViktorBada nakna
    (Fredrik Kempe, David Kreuger, Anderz Wrethov)
  • Robin BengtssonConstellation Price
    (Bobby Ljunggren, Henrik Wikstr├Âm, Mark Hole, Martin Eriksson)
  • Ace WilderDonÔÇÖt Worry
    (joy Deb, Linnea Deb, Anton H├ąrd af Segerstad, Ace Wilder)
  • Anna BookHimmel f├Âr tv├ą
    (Sven-Inge Sj├Âberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg, Camilla L├Ąckberg)
  • Pernilla AnderssonMitt guld
    (Pernilla Andersson, Fredrik R├Ânnqvist)
  • Albin & Mattias Andr├ęassonRik
    (Albin Johns├ęn, Mattias Andr├ęasson)

Semi-final 2: Malm├Â

  • Victor och Natten100%
    (Dag Lundberg, Melker, Jesper Lundh)
  • Krista SiegfridsFaller
    (Krista Siegfrids, Gabriel Alares, Magnus Wallin, Gustaf Svenungsson)
  • Molly Pettersson HammarHunger
    (Joy Deb, Linnea Deb, Anton H├ąrd af Segerstad, Molly Pettersson Hammar)
  • Patrik Isaksson, Tommy Nilsson & Uno SvenningssonH├ąll mitt hj├Ąrta h├ąrt
    (Patrik Isaksson, Tommy Nilsson, Uno Svenningsson)
  • IsaI Will Wait
    (Anton H├ąrd af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb, Nikki Flores)
  • WiktoriaSave Me
    (Jens Siverstedt, Lauren Dyson, Jonas Wallin)
  • David LindgrenWe are Your Tomorrow
    (Anderz Wrethov, Sharon Vaughn, Gustav Efraimsson)

    Semi-final 3: Norrk├Âping

    • Oscar ZiaHuman
      (Oscar Zia, Victor Thell, Maria Smith)
    • SaRahaKizunguzungu
      (Anderz Wrethov, Sara ÔÇŁSaRahaÔÇŁ Larsson, Arash Labaf)
    • After DarkKom ut som en stj├Ąrna
      (Sven-Inge Sj├Âberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg, Lina Eriksson, Kent Olsson, Calle Kindbom)
    • Lisa AjaxMy Heart Wants Me Dead
      (Linnea Deb, Joy Deb, Anton H├ąrd af Segerstad)
    • Boris Ren├ęPut Your Love on Me
      (Boris Ren├ę, Tobias Lundgren, Tim Larsson)
    • SMAILO┬á– Weight of the World
      (Arvid ├ůngstr├Âm, Dennis Babic, Oscar Berglund Juhola, Anton G├Âransson, Robin Danielsson)
    • Swingfly feat. Helena GutarraYou Carved Your Name
      (Jocke ├ůhlund, Andreas Kleerup)

    Semi-final┬á4: G├Ąvle

    • Martin StenmarckDu tar mig tillbaks
      (David Stenmarck)
    • PanetozH├ąll om mig h├ąrt
      (Jimmy Jansson, Karl-Ola Kjellholm, Jakke Erixson, Pa Modou Badjie, Njol Badjie, Nebeyu Baheru)
    • FransIf I Were Sorry
      (Oscar Fogelstr├Âm, Michael Saxell, Fredrik Andersson, Frans Jeppsson Wall)
    • Linda BengtzingKiller Girl
      (Mattias Kallenberger, Andreas Berlin, Linda Bengtzing, Dag ├ľhrlund)
    • Dolly StyleRollercoaster
      (Thomas G:son, Peter Bostr├Âm, Alexandra Salomonsson)
    • EclipseRunaways
      (Erik M├ąrtensson)
    • Molly Sand├ęnYouniverse
      (Molly Sand├ęn, Danny Saucedo, John Alexis)

2) Malta –┬áMalta Song for Europe

Broadcaster: PBS
Dates: 
Semifinal 22nd of January – ┬áFinal 23rd of January

Participants:
 The 20 of them will be chosen for semifinal, and only 14 successful acts will be performing on the final.

96 sung by Francesca Bonnano
Alive sung by Jasmine Abela
All Around The World sung by Deborah C
Bare Your Soul sung by Chaya Fenech
Battle Zone sung by Kurt Cassar
Beautiful sung by Lyndsey Pace
Brave sung by Andre Curmi (Dre)
Breaking Point sung by Cherylis & Mikhail
Breathe sung by Cherylis
Can’t Let Go sung by Jessika
Castle sung by Danica Muscat
Chameleon (Invincible) sung by Ira Losco
Dancing In The Rain sung by Francesca Borg
Empty Hearted sung by Domenique Azzopardi
Exceptional sung by Jean Claude Azzopardi
Falling Glass sung by Corazon (Mizzi)
Feeling Alive sung by Kelly Ann Mintoff
Fire Burn sung by Dominic
Fireworks sung by Iona
Flashing Lights sung by Raquel Galdes
Flawless sung by Franklin Calleja
Frontline sung by Danica Muscat
Go Beyond The Shore sung by Paul Cushieri
Golden sung by Brooke
Gone sung by Nazjo Rotin
Higher sung by Q
Hush Hush sung by Jessika
I Love You sung by Dario Mifsud Bonnici
I Won’t Surrender sung by Franklin Calleja
Kingdom sung by Christabelle Borg
Light Up My Life sung by Stefan Galea
Lighthouse sung by Kimberley Cortis
Little Love sung by Franklin Calleja
MI-MI-MIND sung by Neville Refalo
Paper Boats sung by Joseph Portelli
Reaching sung by Panama Band- Simaria
Right Here With You sung by Sarah Crystal
Rule The World sung by Aidan Cassar
Someday sung by Klinsmanc Coleiro
Tell Me What You Wanna Do sung by Julienne Liberto
That’s Why I Love You sung by Ira Losco
The Flame sung by Jessika
Tonight sung by Kyle Mangani & Maxine Pace
Under The Sun sung by Daniel Testa
Victory sung by Amy Agius
Without You sung by Kaya
Young Love sung by Maxine Pace
Your Kiss sung by Malcom
You’re Beautiful sung By Laurence Gray


3) Moldova –┬áO Melodie Pentru

Broadcaster: TRM
Date:┬á┬á23rd of February: Semi-final 1 (12 competitors, 8 qualifiers) – ┬á25th of February: Semi-final 2 (12 competitors, 8 qualifiers) –┬á27th of 02: Grand Final (16 finalists)

Participants: The national broadcaster has announced that over 40 entries have been submitted for national selection. 

  1. Sandy C – Weak For Your Love
  2. Andrei Ioni┼úa & Onoffrei – Lie
  3. Sasha Bognibov – Alone
  4. Sasha Bognibov – Insane (Against Corruption)
  5. Che-MD – Voda E Cu Noi
  6. Artur Breeze – Far Away
  7. Ghennadi Ivanov – A Good Day
  8. Nadia Mo┼čneagu – Memories
  9. Nadejda Rotaru – Zebra
  10. Felicia Dunaf – You And Me
  11. Alexandru Ceap─â – Viorele
  12. Emilia Russu – I Am Not The Same
  13. Katherine and Litesound – Imagine
  14. Criss Jeff – Good Life
  15. Rodica ┼či Ivan Aculov – Stop Lying
  16. Big Flash Sound – C├ónd Vrei
  17. Doini┼úa Gherman – Irresistible
  18. Elena Buga – Nu Ma-Ntreba
  19. Elena Buga – The Curtain Falls
  20. Valeria Pasa – Save Love
  21. Lidia Isac – Falling Stars
  22. Viola – In The Name Of Love
  23. Cristina Pintilie & Alex Calancea Band – Picture Of Love
  24. Vasile Muntean – O Noua Zi
  25. Valentin Uzun – Mine
  26. Valentina Nejel – Va Fi T├órziu
  27. Alexandru Cibotaru – Dimineti
  28. Victoria – Improvizatii Nocturne
  29. Vitalie Todirascu – Belladonna
  30. DoReDoS – FunnyFolk
  31. Max Fall & Vozniuc Dan & Malloy – Game Lover
  32. Maxim Zavidia – La La Love
  33. Samir Loghin – Nu Pleca
  34. Serjcoston – Noaptea Dragostei
  35. Diana Brescan – Till The End
  36. Poison Lust – Black Magic
  37. Olea Ro┼ču – Vraja Frumuse┼úii
  38. Chris Maroo – Tonight
  39. Mihai Radu – I Walk Throuhg Fire
  40. Rafaella – Hours Lost
  41. Serghei Lazarev – Glossa
  42. ELLE – Tare
  43. PRIZA – Rewind
  44. Nadejda Volc – Dorul
  45. Olga C─âp─â┼ú├«n─â (Beatrice) – Save My Heart
  46. Natalia Moraru – Pain
  47. Anna Gulko – Never Let Go

You can listen to the songs on the official TRM site or on YouTube site of the Eurovision fan club of Moldova.


4) Belarus –┬áEurofest

Broadcaster: BTRC
Date: 
25th of January

Participants:

  1. Alexey Gross ÔÇô Flames
  2. Sasha Zakharik ÔÇô NochÔÇÖ siyoniya
  3. Valeriya Sadovskaya ÔÇô Not alone
  4. Radiovolna ÔÇô Ne skhodi s uma
  5. THE EM ÔÇô Turn around
  6. NAVI ÔÇô Geta zyamlya
  7. Alexander Ivanov ÔÇô How to fly
  8. Anastasia Malashkevich ÔÇô Pray for love
  9. Kirill Yermakov ÔÇô Begu k solnsu
  10. NAPOLI ÔÇô My universe

 


5 – Switzerland –┬áDie grosse Entscheidungs Show



Broadcaster: 
SRF –┬áRTR,┬áRTS,┬áRSI
Date: 
Semifinal 6th of December – Final 13th of February

Participants: The chosen by expert juries six artists will perfom in the final 13th February.

  • Bella C Another World
  • Vincent Gross Half A Smile
  • Stanley MillerFeel The Love
  • St├ęphanie PalazzoPerch├ę mi guardi cosi?
  • RykkaThe Last Of Our Kind
  • TheoBecause Of You

You can listen to the song of Switzerland national final from the official site of the national broadcaster SRF, HERE.