Yarışmaya özel davetli olarak 2014 yılında interval act olarak katılan ve daha sonra 2015’ten itibaren yarışmacı olarak yer alan Avustralya en az 2023’e kadar Eurovision’da olacak.

Açıklama dün gece eurovision.tv üzerinden yapıldı. Buna göre her yıl katılımı müzakere edilen Avustralya 5 yıllık katılım garantisi elde etti.Avustralya kanalı SBS yetkilisi “Avustralya’nın inanılmaz yeteneklerini ve çeşitliliğini Avrupa’ya ve Dünya’ya yaymaya devam edeceğiz.” dedi. SBS’in 35 yıldır Eurovision Şarkı Yarışması’nın yayınladığı belirtilen açıklamada Eurovision Jon Ola Sand “Avustralya’nın Eurovision Şarkı Yarışması ailesinin daha kalıcı bir üyesi olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz.Avustralyalılar 60.yıl özel davetiyle katıldıklarından bu yana izlenme oranlarını yıldan yıla artırmış durumdalar. Avustralya yarışmaya çok şey katıyor, yarışmacılarının bu kadar ünleneceğini tahmin edemezdik bu nedenle bunun doğal bir sonucu olarak 5 yıl daha katılmalarına karar verdik. Tel Aviv’deki performanlarını dört gözle bekliyoruz.”

Avustralya bu güne kadar 5 defa yarışmaya katıldı. İlk sahne almaları ise Jessica Mauboy’un 2014 yılındaki interval actiydi. 2015 yılında 5., 2016 yılında 2., 2017 yılında 9., ve 2018 yılında yine Jessica Mauboy ile 20.olmuştu. Eurovision hikayesini başladığı sanatçı ile bitireceği ve daha önceden açıklanan Eurovision Asya’ya ağırlık vereceği düşünülen Avustralya’nın 2023’e kadar katılacak olması bazılarını sevindirirken bazılarını ise Avrupa kıtasında yer almaması, Avrupa kültüründen uzak olması sebebiyle yarışmada yer almaması gerektiği konusunda sinirlendirdi.

2019 yılında ise ülke ilk defa ulusal final düzenledi ve temsilcisi Kate Miller’ ı halk ve jüri oylarıyla seçti. İşte Avustralya’nın bu yılki şarkısı ve en iyi dereceği aldığı şarkısı Sound Of Silence performansları;