Azerbaycan Geliyor!

 

Yarışmada Türkiye olmayacak olsa da Azerbaycan var! Azerbaycan kanalı Ictimai TV(ITV), Portekiz’in başkenti Lizbon’da Mayıs ayında gerçekleşecek olan 63. Eurovision Şarkı Yarışması’na bugün katılımını onayladı. Azerbaycan bu yıl şarkısını yine iç seçim ile seçmeyi planlıyor.

Eurovision’un en başarılı ülkelerinden olan Azerbaycan, Kafkaslarda şu ana kadar birinci olan tek ülke. 2011 yılının kazananı olan Azerbaycan geçen yıl Dihaj ile finalde 120 puanla on dördüncü oldu.

Geçen yıl Belarus’un  kendi dili olan Belarusça ile katılması ile kendi diliyle katılmayan tek ülke Azerbaycan kaldı. Macaristan, Slovenya ve Sırbistan bu yıl yarışmaya kendi dilleri ile katılmak istediklerini açıkladı. Son iki yıldır kazananın İngilizce dışındaki dillerden olması Azerbaycan’ı Azerice(Azerbaycan Türkçesi) ile katılmaya teşvik eder mi?

Azerbaycan’ın da katılımını onaylaması ile toplamda 30 ülke katılımını onaylamış oldu.

Sıra sizde Azerbaycan gelecek yıl yarışmaya hangi dilde katılmalı?

Kaynak: ITV

About the author

Mehmet Taha Kadaş

Eurovision benim için vazgeçilemez bir olay hem de her yıl. İlk tanışmam 2005 yılında oldu. 2009'da ise tavan yaptı. Final gecesi benim için yılın en önemli günü. Kısacası Eurovision Obsesyonum var.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir