Azerbaycan kanalı İctimai TV(ITV) henüz katılımını onaylamadı ancak Azerbaycan bu yıl da yarışta olacak gibi gözüküyor.

Azerbaycan yarışmaya ilk defa 2008 yılında katıldı. 6 yıl boyunca neredeyse her yıl ilk beşte yer aldı. 2014 yılından bu yana ise altın çağından biraz uzaklaştı gibi. Peki bu yıl Azerbaycan için hangi isimler öne çıkıyor?

Samira Efendiyeva

İlk adayımız ve en çok ismi anılan şarkıcı 26 yaşındaki Samira Efendiyeva. Samira, 2014 yılında ulusal final Böyük Səhnə’ye katılmış. Finale bir adım kala elenmişti. Daha sonra dünya genelinde bir çok ülkede yapılan The Voice ses yarışmasının Azerbaycan versiyonu olan Səs Azərbaycan’a katıldı. Final gecesine 2016 yılında Azerbaycan’ı temsil eden Samra ile son dörde kalmış. Samra 4. Samira ise 3. olmuştu. Samira, 2016 yılında Türkiye’ye gelmiş. Antalya’nın Alanya ilçesinde yapılan jazz festivaline katılmıştı.

Emin Ağalarov(Emin)

İkinci ismimiz Emin Ağalarov. Emin, Eurovision sahnesine daha önce çıktı ama yarışmak için değil. 2012 yılında Bakü’de düzenlenen Eurovision’da final gecesi sahne aldı. Avrupa’da, özellikle Azerbaycan, Rusya, Ukrayna ve İngiltere’de tanınan Emin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızı Leyla Aliyeva ile evli.

İlhamə Qasımova

Üçüncü isim İlhamə Qasımova, 2011 yılında ulusal final olan Milli Seçim Turu’na katılmış finale kalmış ancak ancak yarışmayı kazanamamıştı. 2014 yılında Böyük Səhnə’nin elemelerinde jürilik yapmıştı. Universal Music ile çalışan İlhamə Almanya’da da tanınıyor.

İsimleri geçen diğer isimler:

Rilaya

Miri Yusif

Eldar Gasimov(Ell)

Peki sence Azerbaycan’ı kim temsil etmeli? Ankete katıl.