Belarus Televizyonu BTRC 2018 Eurovision Şarkı Yarışması için düzenleyeceği ulusal finalde yarışacak 11 finalisti geçtiğimiz günlerde belirledi ve ilan etti.

Kanal bu yıl geçen yıllara göre benzer bir format ile Eurovision şarkısını seçeceğini açıklamıştı. Şarkı alımlarının sona ermesinin ardından profesyonel jüri ulusal finalde yarışacak olan şarkılara karar verdi. Gerçekleştirilecek olan ulusal finalde en fazla 15 şarkı yarışabileceği daha önce belirtilmişti ancak bu yıl düzenlenecek ulusal finalde sadece 11 şarkı yarışacak.

Ulusal finalde yarışacak isimler arasında Forever adlı şarkısıyla Ukraynalı sanatçı Alekseev de bulunuyor. Fakat bu durumdan diğer bazı finalist isimler memnun değil.  Alen Hit, Anastasiya Malashkevich, Sofi Lapina, Kirill Good, Gunesh ve NAPOLI, yayıncı kurum BTRC’nin Alekseev’i Eurovision kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle diskalifiye edilmediği takdirde Belarus ulusal finaline katılmaktan vazgeçmekle tehdit ediyor.

Daha önce sosyal medyalar aracılığıyla paylaşılan bir gönderiye göre Alekseev, Mayıs 2017’de Kiev ve Stavropol’deki konserleri sırasında “Navsegda” şarkısını söylediği ortaya çıktı. Daha sonra “Navsgeda” İngilizce’ye tercüme edildi ve üç dakikalık versiyonu hazırlandı. Böylece Alevseev’in Belarus ulusal finali için şarkısı “Forever”  hazır oldu. Bu durum ise şarkının Eurovision gerçekleşmeden önceki yılın 1 Eylül tarihinden önce dağıtılması veya gerçekleştirilememesi anlamına gelen önemli Eurovision kuralını ihlal etti.

Tüm bu durumu açıklayan ve şikayetlerini dile getiren bir mektup hazırlayan diğer temsilciler, istedikleri durumun yerine getirilmemesi halinde ulusal yayıncı kurumu BRTC ile ulusal finale yönelik herhangi bir sözleşme imzalamama ve hatta ulusal finalden çekilme kararlarını ilettiler.

Geçtiğimiz süreçte Ukrayna ulusal finaline aynı şarkıyla başvuran Aleeksev, başvurusunu geri çekip ardından Belarus ulusal finali için kaydını yaptırmıştı. Sizce Ukrayna ulusal kanalı şarkıyı riskli bulduğu için kabul etmemesi üzerine Aleeksev’in şansını Belarus’tan yana kullanmış olabilir mi?