Son yıllarda finale çıkma başarısını elde eden Belçika’nın fan kitlesi son zamanlarda oldukça arttı. 2015 yılında Belçika’yı Viyana’da temsil eden Loïc Nottet son on yılda ülkesinin en iyi derecesini almış yarışmayı 217 puanla 4. tamamlamıştı. Ardından değişen oylama sistemi ile Blanche bu yıl yarışmada Loic’ten daha fazla puan toplamış olsa da (363 puan) kendisi de yarışmayı dördüncü sırada tamamladı.

İsveç’in ev sahipliğinde gerçekleşen 61. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ise Belçika’yı temsil eden isim ulusal finalle seçilen Laura oldu ve şarkısı What’s the Pressure’ı seslendirdi ve finalde 181 puanla onuncu oldu. 62. Eurovision Şarkı Yarışması’na ise Blanche temsilciliğinde yarışan Belçika’nın şarkısı ise City Lights idi… Oldukça hayran kitlesi elde eden Blanche 1. yarı finalde yarışmış ve finale yükselen on isimden biri olmayı başarabilmişti. Büyük finalde ise geceyi dördüncülükle tamamlamıştı.

Bu üç temsilcinin yaşadığı ortak bir kader var. Yarı final sonuçlarının açıklanması anında Belçika ismi son üç senede de sonuncu ülke olarak açıklanması temsilcilere kısa süreli bir kalp krizi yaşattı. İşte o anları aşağıdaki videodan hatırlayalım…