62. Eurovision Şarkı Yarışması’nda katılımcı 43. ülkeden biri olan Belçika, Makedonya’dan sonra son dakika olarak temsilcisini açıkladı.

Belçika’nın yarışma için iki tane ulusal kanalı bulunmaktadır. Bunlardan biri Flaman Bölgesi yayımcısı olan Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT), diğeri ise Valon Bölgesi yayımcısı olan Radio Télévision Belge Francophone (RTBF). Bu iki yayımcı da birer yıl arayla Eurovision Şarkı Yarışması için temsilci seçer fakat bu süreçte bazı farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan en öenmlisi VRT, Eurosong adında ulusal final düzenlerken, RTBF ise temilciyi genellikle doğrudan seçim yöntemini kullanır.

Bu sene RTBF ulusal kanalı temsilcisini doğrudan seçmiş ve sürpriz bir şekilde açıklamıştır. The Voice Belgium adlı yarışmanın beşinci sezonunda yer alan Ellie Delvaux (Blanche) ülkelerinin bu yılki temsilcisi olarak açıklandı. Elli Delvaux şarkısını bir başka şarkıcı ve söz yazarı olan ve Roscoe grubunun solisti olan Pierre Dumoulin ile hazırlayacak. Hazırlanan şarkı ilerleyen tarihlerde Eurovision severlerle paylaşılacak.

RTBF ulusal kanalı bir önceki seçiminde tercihini bir başka The Voice yarışmacısı olan Loïc Nottet’den yana kullanmıştı. Loïc ise Viyana’da yapılan yarışmada dördüncü olarak RTBF’nin ne kadar başarılı bir seçim yaptığını kanıtlamıştı.