Birleşik Krallık 2018 Eurovision Şarkı Yarışması temsilci ve şarkısını tek aşamadan oluşan Eurovision: You Decide adlı ulusal final ile belirledi. İngiltere’nin Londra şehrinde Mel Giedroyc ve Mans Zelmerlöw‘ün sunuculuğu ile gerçekleştirilen ulusal finalde kazanan halk oyu ve uluslararası jürinin oyu ile belirlendi…

Büyük final Mans ve Birleşik Krallık’ın geçen seneki temsilcisi Lucie’nin muhteşem şovu ile başladı. Gecenin devamında 6 isim sırasıyla sahne aldı. Eurovision severler  yarışmanın gerçekleştiği Brighton Dome’u hınca hınç doldurdu ve favori gördükleri isimleri desteklediler.

Bu gece yarışan 6 isim ve şarkıları buradan dinleyebilirsiniz:

  1. RAYA – Crazy
  2. Liam Tamne – Astronaut
  3. Asanda – Legends
  4. Jaz Ellington – You
  5. SuRie – Storm
  6. Goldstone – I feel the love

Sanatçıların performansları ardından oylama turuna geçildi ve halk ile uluslararası jürinin oyları ile kazanan belirlendi. Diğer ulusal finallerin aksine sonuçlar sırasında sadece kazanan isim ilan edildi ve böylece SuRie Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilecek yarışmada Birleşik Krallığı temsil etmeye hak kazandı.

https://www.youtube.com/watch?v=0c3p3zARcrQ

Birleşik Krallık ilk katıldığı 1957 yılından 2010 yılına kadar temsilcilerini ulusal final yöntemleriyle  belirlemiştir, 2011 ile 2015 yılları arasında görevlendirme yöntemi ile gerçekleştirmiştir. 2016 yılından beri yapılan EurovisionːYou Decide yarışması ile bu yıl da temsilcisini belirlemiş oldu.