Merhabalar arkadaşlar. Sizler için hazırladığımız dört bölümlük yazı dizimizin üçüncü bölümünü okumakta bulunuyorsunuz. Bu yazı dizimizde sizlere en çok izleyici kitlesine sahip ve ulusal finallerin gözdesi olan İsveç ulusal finali Melodifestivalen 2017’de sahne alacak sanatçıları daha yakından tanıtacağız. Geçtiğimiz bahar döneminde  gerçekleştirilen resmi sunumla açıklanan bu isimler fanlar arasında oldukça sansasyonel bir etki yarattı…

Melodifestivalen’in 3. yarı finali 18 Şubat cumartesi günü İsveç’in Växjö şehrinde gerçekleştirilecek.

Haydi gelin yarışacak olan 7 ismi yakından tanıyalım:

Robin Bengtsson – “I Can’t Go On”

Söz: David Kreuger, Hamed “K-One” Pirouzpanah, Robin Stjernberg

Doğum: 1990

İkamet: Stockholm

Nereli: Svenljunga

Melodifestivalen Gemişi: 2016 – “Constellation Prize”

Melodifestivalen heyecanını ilk  kez geçtiğimiz sene yaşayan Robin bu sene de sahne heyecanını tatma şansını elde etti. Geçen sene finale yükselerek geceyi beşinci sırada tamamlayan Robin bu yarı final turunun göze çarpan isimleri arasında.

Benim için oldukça güzel bir sene oldu. Ülkenin her tarafını gezme ve beni destekleyen kişilerle tanışma şansım oldu. Şarkım hala radyolarda çalıyor ve bu işimi biraz zorlaştıracak. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ancak bu kayıt yeni bir parça oldu ve bununla daha iyi bir sonuç almak istiyorum.

Krista Siegfrids – “Snurra min jord”

Söz: Krista Siegfrids, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin, Gabriel Alares

Doğum: 1985

İkamet: Helsingfors, Finlandiya

Nereli: Kaskö, Finlandiya

Melodifestivalen Geçmişi: 2016 – “Faller”

Eurovision Geçmişi: 2013 – “Marry Me” (Finlandiya)

Geçtiğimiz sene Finlandiya ulusal finalinde sunuculuk yapmasına rağmen İsveç ulusal finalinde de boy gösteren Krista, geleneği bozmadı ve aynı düzeni bu yıl da bozmayacak. Tek gecelik Finlandiya ulusal finalini sunan Krista bu sene Melfest’in üçüncü yarı finalinde sahne alacak. Geçtiğimiz sene finale çıkamayan güzel sanatçı bu sene final için elinden geleni yapacak. Hatırlayacağınız üzere Krista İsveç’te gerçekleşen 58. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Finlandiya’yı temsil etmiş ve finalde 24. olmuştu.

Bu sene Finlandiya’da sadece tek final günü var, geçtiğimiz sene ise bazı provalar çakıştı ve bu gerçekten stresliydi. Bu sene Finlandiya ulusal finalinden sonra yarışmaya tamamen konsantre olabileceğim.

Anton Hagman – “Kiss You Goodbye”

Söz: Christian Fast, Tim Schou, Henrik Nordenback

Doğum:  1998

İkamet: Västerås

Nereli: Västerås

Melodifestivalen Geçmişi: –

Geçtiğimiz sene genç bir sanatçı Melodifestivalen’i kazanmış ve Eurovision sahnesine çıkmıştı. Bu sene de yarışmada oldukça genç isimler var ve onlardan biri de 98 doğumlu Anton. Daha evvel hiç ulusal final tecrübesi olmayan genç sanatçının müziğe ilgisi 4 yaşından itibaren devam ediyor. Genellikle internet ortamında paylaştığı müzik videolarınla ün kazanan Anton üçüncü yarı finalde İngilizce bir şarkı seslendirecek.

Bu çok çılgınca çünkü ben bu festivalle büyüdüm, ailemle sürekli izlerdik. Şimdi sahnede olacağım ve onlar beni izleyecek.

Jasmine Kara – “Gravity”

Söz: Anderz Wrethov, Jasmine Kara

Doğum: 1988

İkamet: Los Angeles

Nereli: Örebro

Melodifestivalen Geçmişi: –

Bu sene Melodifestivalen’de ilk kez yarışacak bir diğer isim ise Jamine Kara. Amerika’da yaşayan sanatçı ülkesini Eurovision’da teslim etmek adına ülkesine geri döndü. Babası İranlı annesi İsveçli olan sanatçı oldukça zengin kültürlü bir ailede yetişti.

Benim şarkımın adı “Gravity” ve aşk şarkısı. Oldukça pozitif ve kavraması kolay bir şarkı. Son yıllarda dünyada olan olayları göz önünde bulundurarak şarkımı yazdım. Birbirimizle saf aşklarımızı yaşamaya devam etmeliyiz.

Owe Thörnqvist – “Boogieman Blues”

Söz: Owe Thörnqvist

Doğum: 1929

İkamet: Fars, İspanya ve Florida

Nereli: Uppsala

Melodifestivalen Geçmişi: 1962 – “När min vän”, 1963 – “Rosen och vinden”, 1965-“Stilla och tyst”

Üçüncü yarı finalde sahne alacak en tecrübeli isim şüphesiz Owe. Her ne kadar kazanamamış olsa da daha evvel üç kez Melodifestivalen’de sahne alan tecrübeli sanatçı yıllar sonra birkez daha festivalde sahneye çıkmanın heyecanını yaşayacak.

Şarkılarımı tekrardan duyurmak istiyorum. Altmışlı yıllarda oldukça popülerdim. Henric’ten bir teklif geldi ve dayanamadım. Son başvuru tarihini öğrendim ve yeni bir hit yazmaya koyuldum.

Bella & Filippa – “Crucified”

Söz: Peter Hägerås, Mats Frisell, Jakob Stadell, Filippa Frisell, Isabella Snihs.

Doğum: Bella 2000, Filippa 1999

İkamet: Stockholm

Nereli: Stockholm

Melodifestivalen Geçmişi: –

Owe Thörnqvist aksine yaşları oldukça genç olan bu ikili daha önce Melodifestivalen tecrübesi yaşamadı. 2012 yılından beri birlikte çalışan ikili çalışmalarını internet üzerinden paylaşarak müzik çalışmalarına devam etmişlerdi. Oldukça garip bir geçmişi olan ikili aynı zamanda üvey kardeşler.

Philippa: Ben 4 yaşındayken oyun parkında tanıştık. Ardından babam ve Bella’nın annesi anlaşmaya başladı, dört senedir birlikte yaşıyoruz. En iyi arkadaşken şimdi de bonus olarak kız kardeşleriz. On yılın ardından trambolinden Eurovision Şarkı Yarışması’na…

Felix, Oscar & Omar / FO&O – “Gotta Thing About You”

Söz: Robert John ”Mutt” Lange, Tony Nilsson

Doğum: Felix Sandman 1998, Oscar Enestad 1997, Omar Rudberg 1998

İkamet: Stockholm ve Göteborg

Nereli: Stockholm

Melodifestivalen Geçmişi: –

Oldukça genç yaşlarına rağmen popüler olan grup şimdi ise Eurovision Şarkı Yarışması ile daha büyük bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. 2013 yılından beri faaliyetlerini sürdüren müzik grubu daha evvel MTV müzik ödüllerine aday gösterilmiş ve Justin Bieber’ın Globe Arena’da gerçekleşen konseri öncesi açılış gösterisi olarak sahne almışlardır.

İsmimizi ve müziğimizi bu yarışmayı izleyen büyük bir kitleye ulaştımak için yarışacağız. Bunu çok uzun zamandır konuşuyoruz ve artık yarışmanın bu hedefimizi gerçekleşirmek için oldukça geliştiğini düşünüyoruz.