Bu Sene Hangi Ülkeler Anadilde Yarışıyor?

 

Ülkemizin katıldığı dönemlerde de çok tartışma konusu olan katılımcı şarkının anadilde mi yoksa İngilizce mi olması gerektiği tartışması her yıl olduğu gibi bu yıl da hayranlar tarafından tartışma konusu.

2016 yılında Jamala’nın Kırım Türkçesi ile kazanmasıyla ivme kazanıp 2017’de Portekiz’in kazanma hasretine son veren Salvador Sobral’ın yüzde yüz Portekizce olan bir şarkıyla ipi göğüslemesinden sonra anadile ilgi kuşkusuz artmış ve tartışmalar alevlenmişti.

Kimi anadilin duygu açısından daha yaralı olduğunu ve müziğin dil tanımadığını savunurken kimi de en çok kitleye ulaşmanın yolunu İngilizce şarkı hazırlamakta olduğunu görüyor.

Durum bu haldeyken biz bakalım bu yıl hangi ülkeler kendi dillerinde şarkılarla Tel Aviv’e geliyor?
Resmi dilleri İngilizce olan ve anadilinin yanında İngilizce kullanan ülkeleri çıkardığımızda sadece 8 ülke kalıyor. Son 3 yılda 2 anadilde eserin kazandığı düşünüldüğünde oldukça düşük bir sayı. İşte katılımcılar

Arnavutluk – Arnavutça
Avustralya (resmi dili İngilizce)
Hırvatistan – Hırvatça (İngilizce de var)
Fransa – Fransızca (İngilizce de var)
Gürcistan – Gürcüce
İrlanda (resmi dili İngilizce)
İzlanda – İzlandaca
Macaristan – Macarca
İtalya – İtalyanca
Malta (resmi dili İngilizce)
Polonya – Lehçe (İngilizce de var)
Portekiz – Portekizce
Slovenya – Slovence
Sırbistan – Sırpça
İspanya – İspanyolca
Birleşik Krallık (resmi dili İngilizce)

About the author

Enes

Eurovision ile ilk tanışmam 2007 yılında şans eseri olmuştu. Kanallar arasında dolaşırken denk gelmiştim ve tek bildiğim Kenan Doğulu’nun bizi temsil ettiğiydi. 2008 yılı da dahil olmak üzere izlememiş, ilgilenmemiştim. İlgimi çekmeye 2009 yılında başladım diyebilirim o gün bugündür takip ediyorum. Lizbon 2018'de yer almak kesinlikle bir hayalimin gerçekleşmesiydi, önümüzdeki yıllarda devam edeceğine inanıyorum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir