On altı ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek 15. Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’na günler kala katılımcı ülkeler son hazırlıklarını yapıyor. Ülkeler birer birer temsilcileri ve şarkılarını açıklarken Gürcistan cephesinde ekstra olarak yarışmaya en iyi şekilde ev sahipliği yapma telaşı da hakim.

Geçtiğimiz sene yarışmanın birincisi Gürcistan temsilcisi Mariam Mamadashvili olmuş ve ülkesine ev sahiğliğini getirme başarısına ulaşmıştı. Bu sene ise Gürcistan ev sahibi ülke olarak katılımcı diğer on beş ülke temsilcisine ve bizlere kapılarını açacak. Yarışma tarihinde geçtiğimiz seneki birinciliklerinin haricinde iki tane daha birinciliği olan Gürcistan, yarışmaya ilk kez ev sahipliği yapacak. Böylelikle Eurovision çatısı altında Gürcistan kültürünü daha yakından tanıma imkanını bulacağız.

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren ev sahibi yayıncı kurumu GBP, Gürcistan kültürünü dünyanın dört bir yanından yarışmayı takip edecek izleyicilere en iyi şekilde tanıtmak istiyor. Sizlerin de bildiği gibi Eurovision çatısı altında yapılan tüm yarışmalarda yayın akışına çok özen gösterilir ve saniyeler dahi büyük önem taşır. Hal böyle olunca ara şovlar ve sunumlar yarışmaya ev sahipliği yapan ülkenin tanıtımı için yeterli olmaz ve bu sıkıntının üstesinden gelmek için bir başka kaynak belirlenir: Postcardlar.

Postcardlar ülkeleri temsil eden sanatçıların sahneye çıkış sıralarında ekrana yansıtılan görüntüler olarak tanımlanabilir. Bu görüntülerin ana teması EBU ve ev sahibi ülke tarafından belirlenir. Genellikle görüntüler sanatçıların günlük yaşantıları, hobileri olurken bazı yıllarda ise ev sahibi ülkeler görüntüleri ülke içindeki farklı manzaralardan yansıtarak ülke turizm sektörüne katkı sağlamayı amaçlamıştır.

Peki bu sene postcardların teması nolacak? 

Gürcü yönetmen Zaza Orashvili ve ekibi ülkeyi, insanlarını ve geniş kültürel çeşitliliğini Avrupa izleyicisine tanıtmak için Gürcistan’ın farklı bölgelerinde 16 video çekecek. Zaza, “Bu görüntülerin spesifik amacı Gürcistan’ın güzelliğini ve hazinelerini evde göstermek olacaktır” dedi.

Çekimlerin ilk ayağı Gürcistan’ın Svaneti, Imereti ve Adjara bölgelerinde tamamlandı. Görüntülerde geçen yılın galibi Mariam Mamadashvi, Gürcü halk ve ünlü isimler de yer alacak.