Bu akşam gerçekleştirilecek Festivali i Këngës finalinin sonuçlanmasının ardından resmi olarak 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nda yarışacak ilk şarkıyı dinlemiş olacağız. Ancak şunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Festivali i Këngës kazananı olarak ülkesi Arnavutluk’u temsil edecek sanatçı tercihini dil değiştirmeden ve müzik üzerinde bazı değişimlerden yana kullanabilir.

Geçtiğimiz sene bununla ilgili Arnavutluk adına çok örnek gördük. Genelde sanatçılar tercihlerini İngilizce’den yana kullanıyorlar ve besteci/söz yazarı ile olan anlaşmalar çerçevesinde yeni bir versiyonu hazırlanıyor. 2015 yılında ülkesini temsil eden Elhaida’da durum ne yazık ki böyle olmamış, gerekli anlaşmalar sağlanamadığı için şarkısını değiştirmek durumunda kalmıştı.

Bugünkü finalde, yarı finallerde jüri ve halk oyu ile seçilen 14 sanatçı şarkılarını tekrardan seslendirecekler. İlk defa favori sanatçısını destekleme şansı bulan Arnavutluk halkı kazananı belirlemede söz hakkına sahip olacak. Yarı finallerde olduğu gibi Ledina Çelo ve Kasem Hoxha çiftinin sunacağı bu özel gece Tiran’da bulunan Kongre Sarayı’nda gerçekleşecek.

Yarışmayı Arnavutluk’un resmi kanalları olan TVSH ve TVSH HD‘den saat 22.30’da canlı izleyebilirsiniz.

Gecede sahne alacak isimler şu şekilde:

Flaka Krelani – Osiris
Genc Salihu – Këtu
Xhesika Polo – Eva jam unë
Edea Demaliaj – Besoj në ëndrra
Yll Limani – Shiu
Franc Koruni – Macka
Orges Toçe – Shi diamantësh
LYNX – Sot
Lorela – Me ty
Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli – Shkon e vjen
Rezarta Smaja – Pse prite gjatë
Dilan Reka – Mos harro
XUXI – Metropol
Lindita Halimi – Botë

https://youtu.be/vG4ofD-liDA?list=PLFzrqM06uKnSN-VVrjxK1tUyXiEJCZBQ8