Eurovision denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Bülend Özveren ardı arkası kesilmeyen Eurovision dedikodularının ardından CNN Türk canlı yayınına katıldı…

CNN Türk’teki Günlük programına katılan Bülend Özveren ile konuşmanın detayları şunlar:

-Euovision’un Türkiye’ye getirileri nelerdir?

Türkiye’de 70’lerde arabesk baskısı vardı. Pop müzik geride kalmıştı. Bir programcı olarak neden Eurovision’a katılmıyoruz dedim. Amaç besteci, söz yazarı kazanmaktı. Maalesef Semiha sonuncu oldu. OGAE oylamasına göre 1000 şarkı içinde ilk 20’de yerini aldı. Zaman zaman kaliteli zaman zaman tartışmalı şarkılarla gittik. İlk defa 2003 yılın zaferi aldık. Bir irmik helvası yapmak için malzemeler belli. Önemli olan bunları iyi şekilde harmanlamak. Amaç 3 dakikada Türkçe’yi tanıtmak değil iyi şarkı söylemek.

-Sertab’ın ardından iyi dereceler aldık Avrupa’da kendimizi tanıttık. Müzik ve siyasi alanda bunu ortaya koyduk. 2012’de tavır koyduk vazgeçtik. İlk gününden son gününe kadar Eurovision’u izledim ve özlüyorum.

Tüm Türk Halkı özlüyor. Hem iyi sonuçlar alıyoruz, TRT istediği raitingi alıyor ve halk mutlu ama biz katılmıyoruz.

-Siyasi oylama gerekçesiyle tavır koyduk. Bunun elbette mali bir boyutu var. İlk 5 sorunu. Bunu anlatuır mısınız?

Bence bunda bir sorun yok. Cumhurbaşkanımız dünya 5’ten büyüktür demişti. Ben “parayı veren düdüğü çalan ülkeler” diyorum. İstanbul’da ilk kez yarı final yapıldı ve biz büyük 5 içinde yarıştık. SMS döneminden son ra Türkiye başarılı olmaya başladı. %50-50 halk ve jüri sistemiyle bizim oylarımız düşmeye başladı. Katılmıyoruz dedik.

-Peki gerçekten bize kötü mü davranıldı? Biz mi fazla alınganız?

Kuzey Ülkeleri en kalkınmış ülkeler. Ancak birbirlerine oy vermezler. Bizler paylaşıyoruz. Ayrıca paylaşsak ne var bunda? Avrupa’da kalabalığız hala destek geliyor. Sayın Şahin diğer ülkelerden destek almadı. Sayın Göka 2016 katılacağız dedi ancak katılmadı. Kesin sonuç TRT Genel Müdüründen gelir. Şimdiki bilgiler nerden geliyor bilmiyorum. Ancak aferin devam etsinler.

-TRT’ye sorduk ancak kesin bir açıklama yok. Özlediniz mi?

Güzel şeyler izlemeyi severim özledim tabi.

– Tekrar dönme imkanımız var mı? Ne kazandırır? Peki ya yayınlamak?

Big 5’teki İtalya 14 yıl katılmadı. Katılma hakkı TRT’de. Bunu EBU değiştiremez. Karar sayın İbrahim Eren’de. İnşallah görevlendirme olur inşiallah Sıla gider.

-Sıla?

Bu iş ekran meselesi. Sıla’yı düşünün ekrana yakışıyor. Ses rengi iyi. Sertab gibi besteci ile ortaklık kurar ise çok iyi derece alır ancak önce katılmamız gerekli. 2012’de bu konuşmayı yaptım alttan haber yolladım ancak kendisi kabul etmedi teklif Can Bonomo’ya gitti.

-Bütün bu yarışmalarda favori şarkınız hangisiydi?

Doğrusunu söylemek gerekirse “Seninle Bir Dakika” çok güzel bir şarkı idi. Helva güzel pişmiş ise eğer herkes zevk alır ve puan verir. TRT mutlaka katılmalı. Mutlaka. Halk istiyor. Halkı kırmayalım. Katılmayacak olsak bile yayınlayalım.