Bulgaristan ulusal kanalı BNT, iç seçim yöntemiyle belirleyeceği 2018 Eurovision Şarkı Yarışması temsilcisi için başvuru alım periyodunu sonlandırdı. BNT’nin yaptığı açıklamaya göre başvurulardan bir tanesi daha önce Eurovision’da yarışmış bir isme ait! 

Geçmiş yıllara göre daha çok başvuru alan BNT, teslim alınan 202 şarkıyla kendi tarihlerinde rekor başvuru sayısına ulaşmış oldular. Elde edilen bilgilere göre, başvurulardan 13 tanesi tamamlanmış proje olarak betimlendi ve projeler 9 sanatçı adına yapıldı.  Bu dokuz isim 5 tanesi  Bulgar ve uluslararası ekiplerin ortaklığı, 3 sanatçı yabancı ve 1 kişi de daha önce Eurovision’da yarışmış olan sanatçıları kapsıyor. Geri dönüş yapmak isteyen bu sanatçıyı içeren 12. proje yayıncının PR temsilcileri tarafından “deli” olarak nitelendirildi. BNT’nin önceki Twitter paylaşımlarından anlaşılacağı üzere, bu proje ortak Bulgaristan / Uluslararası ekip tarafından sunuldu. Bu nedenle geri dönen sanatçı üzerine şu ihtimaller veriliyor:

  • Daha önce Bulgaristan’ı temsil etmiş bir ismin uluslar arası bir ekiple düet performansı,
  • Yada, daha önce başka bir ülkeyi temsil etmiş ismin yerel bir müzik grubuyla olan düet performansı.

Şimdi gönderilen projeler jüriler tarafından değerlendirilecektir. Kazananın Ocak ayı sonuna kadar seçilmesi bekleniyor, ancak seçilecek isim 12 Mart’ta yapılacak Delegasyon Başkanlarının toplantı gününde açıklanacak.

Ancak  bizlerin de bu noktada söyleyeceğimiz bazı şeylerimiz var. Bizim düşüncemize göre bu isim 2011 ve 2016 yıllarında ülkesini temsil etmiş Poli Genova! Şimdi sizlere düşüncelerimizin dayandığı 5 kanıtı sunuyoruz:

1) Poli’nin Yarışmaya Dönme İsteğini Aylar Öncesinden Açıklaması

17 Kasım 2016 tarihli haberimizde (buradan ulaşabilirsiniz) Poli Genova yaptığı açıklamada ‘Yarışmaya bir kez daha katılacak mısınız?’ sorusuna açık uçlu cevap vererek, gülerek ‘Kristal mikrofona ihtiyacım var.’ diyerek cevap verdi. Belki bu sene  Poli bir kez daha sahnede olabilir. Bu sene olmasa da gelecek senelerde yarışmaya dönme kararı alması bizleri şaşırtmaz.

2) Kesin Olarak Olmayacak Sanatçılar Arasında Poli’nin Yer Almaması

Yapılan açıklamada resimdeki yer alan isimler Bulgaristan’a başvuran isimler değil. Yani 2015 yılının tüm katılımcılarının ihtimallerini eliyoruz.  2016 yılında ise ülkesini temsil etmiş Polina bu listede yer almıyor. Peki bu isim Poli ise ona eşlik edecek isim kim olabilir?

3) BNT’nin Yılbaşını Poli’nin Işıklı Elbisesi ile Kutlaması

Çok zorlama bir kutlama mesajı olmamış mı sizce de? 🙂

4) Poli’nin Instagram Gönderisi

Poli bizlere 2018 yılı için sürprizinin olduğunu söylüyor!

5) Yapılan Açıklamalara Göre Son Yıllarda Popüler Bir İsim Olduğu

Geri dönüş yapılan isim için Loreen olmadığı ancak son yıllarda Loreen kadar popüler olduğu söyleniyor. Biliyorsunuz ki 2011 yılında hakettiği ilgiyi görmeyen Poli, JESC sunuculuğunun ardından 2016 yılındaki başarılı performanslarıyla bir çok kişinin ilgisini çekmişti. Öyle ki o sene Malta’da yapılan JESC şovuna ara gösteri olarak davet edilmişti. Ayrıca yapılan anketlerde Poli ismi oldukça önde gidiyor.