Her katılımcı ülkede olduğu gibi  tarihinde ilk kez geçtiğimiz sene final yüzü gören Çek Cumhuriyeti cephesinde de 62. Eurovision Şarkı Yarışması hazırlıkları devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda şarkı alım sürecini tamamlayan ulusal kanal, 300 başvuru ile tarihlerindeki en yüksek rakama ulaşmışlardı.

Başvuran 300 şarkı kısa süre içerisinde kanal tarafından belirlenen profesyonel jüriler tarafından dinlendi. Yarışmada kendilerini başarıya ulaştırabilecek 5 şarkı final turuna kaldı ve bu zamana kadar olan kısım birinci basamak olarak adlandırıldı. İkinci basamakta, yani şu anki zamanda, kanal ve profesyonel jüri ekibi bu şarkıları başarılı bir şekilde seslendirebilecek potansiyeli yüksek isimlerle görüşüyor. Müzakerelerin ardından sanatçılar seçilen şarkıların final versiyonlarını kanala iletecek ve kanal içerisinde final kararı verilmesi için tekrardan değerlendirmeler gerçekleştirilecek. Seçilen isim ise ülkesini Kiev’de temsil edecek.

Bu sürecin Şubat ayında tamamlanması tahmin ediliyor. Eğer planlanan tarihlerde işlem tamamlanırsa Çek Cumhuriyeti temsilcisini ve şarkısını Şubat ayında bizlere duyuracak. Ulusal kanal 2015 yılında temsilciyi 1 Şubat’ta ve şarkılarını Mart ayında açıklarken, 2016 yılında ise temsilci ve şarkı aynı anda Mart ayında açıklanmıştı.