Türkiye 2013 yılından bu yana deyim yerindeyse “incir çekirdeğini doldurmayacak” nedenlerden dolayı Eurovision Şarkı Yarışmasında yok. Her yıl Türk fanları çeşitli kampanyalarla Türkiye’nin Eurovision’a dönmesi için ellerinden geleni yapmaktalar…Twitter’da “tt” ile Eurovision’u gündeme sokmak, çizilen resimlerle hislerini bir nebze olsun görsel olarak aktarabilmek bunlardan sadece birkaçı. Geçtiğimiz günlerde @Turkey_Esc, @Eurovisn_Turkey ve @EurovisionTR_ hesapları change.org sitesi üzerinden Türkiye’nin Eurovision’a dönmesi için imza kampanyası başlattı.

12118688_1485192805143693_5315826302006423387_n

Kampanyaya bir destek CHP 26. dönem milletvekili seçimi aday adayı Özlem Ağırman’dan geldi. Ağırman sosyal medya hesabından kampanyaya destek istedi:

Sosyal medyada gençler ve TRT’nin Eurovision’a yeniden katılması için bir kampanya başlattı.

Kampanyaya destek vermek için bana da yazdılar. AKP vekilleri ve TRT ilgilenmemiş, kapı önü yapmış. Ben de kampanyaya organize olmaları için destek oldum, sivil toplum kampanyasına dönüştürmeleri için de önerilerde bulundum, neler yapmaları gerektiğini anlattım.

Change.org da imza kampanyası, Facebook sayfası, basın ve medyaya yazı vb magazin sitelerinde de haberleri çıkacak.

Ben bu kampanyada size desteğim dedim. Gençlere makul talepleri, istekleri doğrultusunda her zaman destek olmalıyız.

Kampanya Hakkında
1975 yılından bu yana katıldığımız, Türk milletinin en büyük eğlencelerinden biri olan, yılda bir kez de olsa milli duygularımızın kabardığı Eurovision Şarkı Yarışması’na 2013 Yılından bu yana 4 yıldır katılmıyoruz. Sebebi ise TRT’nin oylama sistemini eleştirmesi…
Öyle ki TRT ülkelerin birbirlerine 12 puan vermesinden şikayetçi fakat her yıl biz de 12 puanı Azerbaycan’a veriyoruz. Asıl katılmama sebebimizin oylama değil siyaset, AKP Yönetiminin TRT Genel Müdürlüğüne baskısı olduğunu hepimiz biliyoruz. TRT Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından aldığı vergilerle ayakta duruyor ve birçok katılma kampanyası yapmamıza rağmen adeta halkı umursamıyor.Bizim en büyük hakkımız ay yıldızlı bayrağımızı dünyanın izlediği uluslararası bir yarışmada dalgalandırmaktır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti için sanat asla vazgeçilmezdir.

Türkiye’nin Eurovision’a katılması için sende bir imza at!

Kampanyayı düzenleyen hesaplar @Turkey_Esc, @Eurovisn_Turkey ve @EurovisionTR_

Change.org adresi,
https://www.change.org/p/trt-trt-61-eurovision-şarkı-yarışm…

Facebook Adresi
https://www.facebook.com/ESCTurkeyOfficial