Merhaba Lizbon’a gelecek olanlar…

Portekiz Vizesi almak için tonla para döktünüz. O kadar belge cevirdiniz. Sonra meşhur ters kadına çattınız. Kadın belgeleriniz eksik diye carladı ama siz yine kalitenizi bozmayıp kibarlığınızla cevap verdiniz. Sonra kadın anladı siz kibar birisiniz, belgelerinize dahi bakmadan vizeyi bastı…. Buraya kadar işin zor kısmıydı ama şimdi Lizbon’dasınız… İstanbul’da kurtlar sofrasından çıkıp Lizbon’da kuzuların sessizliğiyle karşılaştınız. İnsanların sessiz, sakin, biraz soğuk ama yardımsever olmaları sizi şaşırttı. Nasıl bir Akdeniz ülkesi böyle olabilir dediniz. Olur… Hele ki vize isteyen ülke sizin sabrınızı ölçüyorsa, ülkedeki insanların Belçika’dan bile sukunet içinde olduklarını görürsünüz. Vizedeki kadının sizinle kaba kaba konuşmasının nedeni de bu.

Şu anda Lizbon’a gelecek arkadaşlar için hemen acil bir yazı paylaşmak istedim. Lizbon’da Eurovision dışında yapılacak Eurovision etkinlikleri , ve bunların iyi ve kotu yanları hakkında …

1. Euroclub:

Euroclub bu sene Ministerium Club’da olacak. Saat 11 de açılıp sabaha kadar sürecek. Gece hayatının 6 da bittiği Lizbon’da sabaha kadar Eurovision müzikleriyle eğlenmek istiyorsanız ve bunu Eurovision arenasında yapmak istiyorsanız, sizi buraya bekleriz.

İyi yanları;
Bir sürü sanatçı burada konser veriyor. Ve doya doya fotoğraf çekme imkânı buluyorsunuz. Bu sene Avustralyalı ve İsveçli şarkıcının geleceği kesinleşti ve açılış partisinde Eurovision Portekiz ulusal finaline katılan Catarina Pareira ve Eurovision 2014 de Portekiz’i temsil eden Suzy olacak.
Buranın sahibi ismi Vera olan hanım kızımızın dediğine göre ” pek bir değişiklik yapılmayacak, sadece sahne kuracağız ve sadece Eurovision şarkıları çalacağız. Güvenlik hat safhada olacak. Basına en güzel izlenimi vereceğiz ” dedi. Ayrıca Eurovillage’in hemen yanında olması da sizi dibinizde bir Eurovision kulübü olması açısından rahatlatıyor. Arenadan Eurovillage’a shuttlelar da olduğundan yol parasına gerek kalmıyor

Kötü yanları;
Bir kere akrediteniz yoksa giremezsiniz. Çünkü burası özel bir club. Ayrıca bu cluba gittiğimde ben bir isim taktım direkt. Bit club. Çok küçük arkadaşlar. Artık her yerde sigara, esrar dumanlarından mı desem , müziklerin saat 2 den 5 e kadar aynı ritimde (şarkıyı geçtim ritim aynı!) çakması mı desem , havalandırmanın kötü olması mı desem bir şey basıyor sizi burada. Yemin ederim duramadım artık çıktım gittim ziyaret ettiğimde. Yine sahibi Vera’nın söylediğine göre ” Bize 700 kişi dendi bizim 900 kişi kapasitemiz var zaten bir şey olacağını düşünmüyorum” Lakin gördüğüm kadarıyla 500 kişi sığmaz buraya ya, neyse….

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

2. Euro Cafe:

Bu seneki Euro Cafe biraz farklı. Resmen akşama kadar eğlenilecek bir club yapmışlar. Eurocluba akreditesi olmadığı için giremeyen OGAE kulübü için . Ve inanmayacaksınız ama aylardır benim yaşadığım evin tam tam yanında. Geceleri alttan bangır bangır club seslerinden bazen uyuyamazdım ama bilmezdim ki burası bir gün Eurocafe olacağını. Sabah 2 de başlayan Eurocafe’de saat 6 ya kadar eğlence devam edecek.

İyi yanları.
Eurocafede daha çok paneller, konferanslar ve söyleşiler olur. Saat 8 e kadar cafe ve konferans gibi olan bu yer geceleri club havasında herkesin eğleneceği bir yer olarak yapılmış. 2000 kapasiteli yerde herkesin doya doya eğlenebileceği bir açık alan ve süper bir sahne ile doyasıya eğlenebilecek , açık havalandırma ile Euroclub’daki gibi nefes darlığı çekmeyeceksiniz. Müzik sistemi efsane. Bangır bangır Eurovision müzikleriyle coşabileceksiniz.

Kötü yanları;

Şimdi metrodan Eurovillage’a geliyorsunuz . Oradan bir daha otobüs veya tren ile Santos mahallesine uğruyorsunuz. Hele ki gece çıkmışsanız vay halinize, yürüyerek 1 kilometre gidiyor, yolda bizim okul “IADE University ” ve mcdonaldsı falan geçip anca varıyorsunuz. Sonra kapıda ücret ödüyorsunuz. 1 haftalık Ogae üyeleri için 60 Euro olan bu ücret (ben Portekiz Ogaesindeyim , ben bile ödüyorum aynı parayı ) resmen sizi İsveç’te miyiz sorusunu sorduruyor. Ayaklarınıza kara sular indikten sonra artık nasıl eğlenirsiniz bilemeyeceğim. Birde girişlerde sınırlı. Eğer aylık bilet almadıysanız kapasiteye göre kapıda bilet alıyorsunuz. Yani dışarda kalma ihtimali de var. En önemlisi de şarkıcıların bu yeri fazla sallamaması. Uzaklığından olsa gerek şu an kesinleşen tek Eurovision şarkıcısı 2011 temsilcisi Suzy ve 1990 Portekiz Eurovision temsilcisi.

3. Trumps club:

Kapıda bilet mi alamadınız kardeşim. Her hafta deneyimli Eurovision geceleri düzenleyen Trumps club bir hafta boyunca size Eurovision’u dev ekranda izleyeceğiniz , mükemmel drag queen showlarının olduğu bir club ortamı sunuyor. Burası eşcinsel clubu diye korkan olanlar için de söyleyeyim, kadınların sayısı erkeklerden fazla. Bu yüzden sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Iyi yanları;
Eurovision’da deneyimli olacaklarından ve club ortamı olduğundan daha fazla eğlence olacak ve daha iyi müzikler çalacak. İlk gecenin konuğu Eleni Foureira . Bunun gibi eğlenceli sarkıcılar geleceğine eminiz. Buraya gelmek için yok Ogae imiş yok akrediteymiş bilmemneymiş aranmıyor.

Kötü yanları;
Ne olur erken gelin ve metro ile Yellow Line’ ın son durağındaki Rato’dan 4 dakika yürüyün gelmek için. Cidden bulunduğu yer oldukça yokuşlu. Ve geceleri metro olmayacağından yürümenizi istemeyiz. Ayrıca girişte yine ücret istiyorlar.

4. EuroVillage:

Ben club ortamı sevmem diyenlere konserlerin ve dev ekranda Eurovision’un olacağı ve sanatçıların da gelip ziyaret edeceği yer olan Eurovillage. Bir sürü standlarda Eurovision ve Portekizle ilgili şeylerin satılacağı ve etkinliklerin olacağı güzel küçük pazar. Burayı da ziyaret edebilir konserlerde ünlü Eurovision sanatçılarını görebilirsiniz. Ama dikkat edin . Yolda gözlük satıcıları size uyuşturucu satmaya çalışabilir veya kapkaççılar olabilir. Malum, Lizbon belediyesi uyuşturucu satıcılarına bedava gözlük dağıtmaya başladı kötü bir görüntü olmasın diye.

5. Lust in Rio:

Ben club severim ama Amerikan müziği olsun diye isteyenlere de , Eurovision müziğinin çalmayacağı yer olan Lust in Rio’yu öneririm çünkü Lizbon’un en büyük ve gösterişli clubı burası.

Evet şimdilik bu kadar . Hiç olmadı çıkın Lizbon’u keşfedin. Bir sürü sürprizler sizi bekliyor olacak bu şehirde . Umarız bu haftayı unutulmaz geçirirsiniz … Tabi umarız…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.