Açıklandığı günden itibaren Balkanlar’da büyük beklentiler yaratan, katıldığı X Factor Adria yarışmasında eski Sırbistan temsilcisi Željko Joksimović’in önderliğinde birinciliğe ulaşan Makedonya’nın temsilcisi Daniel Kajmakoski’yle çok özel bir röportaj yapma fırsatı yakaladık.

-Avrupa’nın en büyük sahnesinde ülkeni temsil edecek olmak nasıl bir duygu?

-Başta bunun başıma geldiğine gerçekten inanamadım. Çok gururluyum ve elimden gelen en büyük başarıyı elde etmeyi diliyorum. Ülkemi Eurovision’da temsil etmek benim için büyük bir onur.

-Skopje Fest’ten sonra Željko Joksimović’le konuşma fırsatın oldu mu? Şarkın ve performansın hakkında ne düşünüyor? Sana bir tavsiyede bulundu mu?

-Onunla çalışabilme şansına sahip olduğum için çok şanslıyım. Gerçekten ondan çok şey öğrendim, özellikle de bu işteki en önemli ve en zor şeyi- konsantre olmak ve kendine güvenmek. İkimiz de çok yoğunuz. O Sırbistan’da yaşıyor, ben sürekli seyahat ediyorum, bu yüzden görüşme şansımız pek olmuyor.

IMG_7371

-X Factor Adria’dan sonra ülkende, hatta diğer Balkan ülkelerinde de, büyük bir star oldun, ve herkes şarkına ve sana çok güveniyor. Bu sorumluluktan dolayı bir stres yaşıyor musun?

-Sorumluluğum kesinlikle çok büyük, stresle savaşmayı öğreniyorum ve yenmeye çalışıyorum. Bu konuda daha iyiyim ve kendimden gitgide daha emin oluyorum. Stres zaten bu işin bir parçası.

-Ülkende “Yeni Toše” olarak anılmaktan mutlu musun, yoksa kendi tarzınla mı öne çıkmak istiyorsun?

-Böyle anılmak benim için büyük bir onur, kendi ait olduğum yerden gelen büyük bir starla karşılaştırılmak. Ben hâlâ Daniel Kajmakoski’yim ve umuyorum ki kendi stilimi yaratıp bu meslekte kendi izimi bırakabilirim. Toše sadece bir taneydi.

-X Factor Adria Balkanlar’ın genelinde yapılan bir yarışma olmasına rağmen çoğu yarışmacı Sırptı. O sahnede Makedon bayrağını dalgalandırmak nasıl bir duyguydu?

-Bu duyguyu hiçbir şeyle karşılaştıramam, belki uçaktan atlamak ya da bungee jumping yapmak, tam anlamıyla bir özgürlük duygusu, bununla birlikte sevinç ve gurur birarada. Anlatılamaz.

IMG_7612

-Željko’nun kariyerine katkısı nedir?

-Željko müthiş bir adam, bana ihtiyacım olan her anda yardım etmeye çalışır. Ona çok minnettarım, öncelikle de X Factor’de akıl hocam olduğu, yarışmadan sonra da bana verdiği destek için.

-Viyana’da yaşamanın sana sağladığı avantajlar neler?

-Viyana benim şehrim, orada büyüdüm ve eğitimimi tamamladım. Genç bir adamın yaşayacağı her şeyi orada yaşadım. Viyana’yı ve orada yaşamayı çok seviyorum, öncelikle ailem orada yaşıyor ve bir adam kendini ailesinin yanında en iyi hisseder.

-Şarkını başka hangi dilde kaydedeceksin? O sahneden nasıl bir beklentin var: “Finale çıkmak, ilk 10’a girmek vb.”?

-Şarkıyı İngilizce söyleyeceğim, ancak tabiî ki birkaç dilde daha kaydedeceğiz. Kazanmayı umduğumu söylersem mütevazi olmaz ancak şunu söyleyebilirim ki umarım her şey olması gerektiği gibi olur. En iyi olan kazanmalı.

-Türkiye’de yaşamama rağmen X Factor Adria’nın bütün sezonunu takip ettim. Seninki dışında en beğendiğin performans hangisiydi? Ve kendin dışında senin birincin kimdi?

-Birlikte sahne aldığım arkadaşlarımın hepsi benim favorim, çünkü birlikte çalıştığımız birkaç ay içinde çok yakın arkadaş olduk. Bu yüzden de hiçbirini birbirinden ayıramam.

-Bu şarkının final hâli mi yoksa yeni bir aranjman üzerinde çalışıyor musun?

-Şarkının yeni versiyonu üzerinde çalışıyoruz. Şu an söyleyebileceklerim bu kadar… 🙂

-Bizi Viyana’da ne gibi sürprizler bekliyor?Sahneleme için bir şeyler planladın mı?

-Sürpriz, sürpriz olarak kalmalı, ancak tabiî ki de olacak. Eğer performansımı şimdi anlatırsam onu sürpriz yapan bir şey kalmaz.

İşte Daniel’in Viyana’daki sahnede seslendireceği şarkı:

**Kontak kurmamızda ve görsellerde yardımcı olan Nataša Davčeva’ya teşekkürler.