Ding Dong! Krista Siegfrids Is Presenter of UMK 2016!

 

29 years old singer Krista Siegfrids represented Finland in Eurovision Song Contest 2013 which held in Malmö. She became 24th with 13 points. Siegfrieds was the spokersperson for Finland in the Eurovision Song Contest 2015. And now Krista Siegfrids and Roope Salminen will host UMK 2016!Candidates of UMK 2016, will be revealed on the 12th of January 2016 at 11:00 am (CET) on yle.fi/umk. The UMK live shows will start on the 6th of February 2016.

You can watch Krista Siegfrids and Roope Salminen clip for UMK 2016 here.

According to eurovision.tv:

“It will be so much fun to host the show with Roope – he’s such a funny guy! I have high expectations and I can’t wait to meet all the contestants and to hear their songs. The Eurovision Song Contest and UMK are amazing shows designed for all sorts of crazy & fun stuff! Let’s get this carneval started!”, Krista says.

[up coming]

Krista Siegfrids – “Marry Me”

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir