Avrupa Yayın Birliği (EBU) Genel Sekreteri Ingrid Deltenre, Eurovision 2017 katılımcı ülkelerinden birkaçının bu sene Kiev’de gerçekleşecek yarışmadan çekilmeye yönelik planları hakkında Ukrayna başbakanı Volodymyr Gridman’ı resmi olarak bilgilendirdi.

Rus katılımcı Yulia Samoylova’na getirilen üç senelik Ukrayna’ya giriş yasağı, sadece Rusya’yı endişelendirmemiş aynı zamanda diğer ülkelerin de büyük titizlikle takip ettiği olay haline gelmiştir. Bugün kayıtları da paylaşılan belgelere göre EBU bu konu üzerinde çalışmalarına devam etmekte ve Ukrayna ile temaslarını devam ettirmektedir.

“Yasağın büro tarafından onaylanması halinde, bu durum kesinlikle modern ve demokratik Avrupa ülkesi olan Ukrayna’nın uluslararası itibarına olumsuz bir etki bırakacaktır. Bunun Eurovision Şarkı Yarışması’na ve Avrupa Yayın Birliği’ne verdiği zarardan da çok endişe duyduğumuzu söylememiz gereksiz. Şu anki durum Avrupa’daki üye ülkelerimiz arasında öfke yaratıyor ve birçoğundan alınan kararı eleştiren ve yarışmadan çekilmeyi planlayan geri dönüşler aldık.”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Peki sizce yarışmadan çekilmeyi planlayan ülkeler hangileri?