Dün gece müthiş bir geceyle 2016 Eurovision Şarkı Yarışması’na başladığımızı düşünürken, Ermenistan delegasyonunun yaptığı talihsiz tutum tüm hevesimizi kaçırdı. Yasaklı bayraklar arasında yer alan Dağlık Karabağ bölgesinin bayrağı Ermeni temsilci Iveta tarafından Green Room’da sergileniyordu.

 

O olaydan sonra basının ve tüm insanların odağı bu duruma karşı EBU’nun sergileyeceği tutumdu. EBU az önce bu durumla ilgili resmi bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

 

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Dağlık Karabağ bayrak kullanımı üzerine resmi açıklama:

 

Eurovision Şarkı Yarışması yönetim organı EBU ve Referans Grubu olarak 10 Mayıs’ta canlı yayınlanan birinci yarı final boyunca Dağlık Karabağ bölgesi bayrağının sallanmasını şiddetle kınıyoruz ve böylesine bir görüntünün Eurovision Şarkı Yarışması markasına zarar verdiğini düşünüyoruz.
Referans Grubu kurallar gereği Ermeni yayıncı AMPTV için bir yaptırım kararı aldı. Yaptırım niteliği en geç Haziran ayında gerçekleşecek bir sonraki Referans Grubu toplantısında kesinleşecektir.

 

Dağlık Karabağ sınırları içerisinde olan gergin durumun ve  Azerbaycan, Ermenistan arasındaki süregelen gerginliğin farkındayız. Hayli tartışmalı toprakların bayrağının bir canlı yayın sırasında dalgalandırılmasını ciddi bir kural ihlali olarak görüyoruz.

 

Ayrıca, EBU yukarıda belirtilen ihlal için kurallar gereği Ermeni delegasyonuna sıfır tolerans politikası uyguluyor.

 

Referans Grubu, bu yıl içerisinde gerçekleşecek başka bir kural ihlalinin, bu yılki  veya gelecek yıllarda yarışmadan men cezasına yol açabileceğini belirtir.

 

 

 

 

Ekran Alıntısı