2014 yılında İtalya’yı temsil eden Emma Marrone ülkesinde yayınlanan Amici di Maria de Filippi adlı televizyon programında şakalandı. Ancak yapılan bu şaka izleyiciler tarafından iyi karşılanmadı ve oldukça çok tepki aldı!

Peki çok tepki çeken bu şaka neydi?

Emma sahne provalarını gerçekleştirmek adına dansçılarınla seslendireceği şarkı için çalışmalara başlar. Sahnedeki dansçılardan biri koroegrafi gereği Emma ile yakınlaşmaya başlar. Ancak dansçının aşırı hareketleri sanatçıyı kızdırır. Bu durum uzunca süre devam edince Emma dansçıyı uyarır ve kendisinden uzaklaştırır. Belli bir süre sonra dansçının tekrar aşırı yakın teması sanatçıyı oldukça sinirlendirir ve provayı yarıda keser. Sahne yönetmenine durumu anlatan sanatçı dansçının uyarılmasını ister.

Kaldığı yerden devam edilen provada dansçının tekrar aynı şekilde yakınlaşması sanatçıyı bu kez çileden çıkarır ve aşırı tepki göstermesine neden olur. Ancak sanatçı durumun şaka olduğunu öğrendikten sonra yumuşar, hatta kaydı yayında güler yüzle izler.

Ancak seyirciler yapılan şakayı hiçte komik bulmadı, aksine oldukça çok tepki çekti.  “Cinsel şiddet komik değil. Bu şiddet, tecavüz kültürünü destekliyor. ” gibi yorumların geldiği sözde şaka aynı zamanda kadın haklarının savunucularının yeni bir kampanya başlatmasına vesile oldu.  Kampanyacılar, medyanın cinsel şiddetle baş etmesi yönünde yeni yönergeler talep eden bir dilekçe hazırladı. Hazırlanan dilekçede yaklaşık 18.000 imza var.

https://www.youtube.com/watch?v=T2T8ZQIhNlA