“Erdoğan baştayken Eurovision Türkiye için hayal”

 

2018 Eurovision Şarkı Yarışması sloganı “All Abroad!” olarak açıklandı…

Oldukça kapsayıcı bir sloganla tüm ülkeleri yarışmaya davet eden tema kimilerince sevildi kimilerince ise fena şekilde eleştirildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Kiev’in ev sahipliği yaptığı 2017 Eurovision Şarkı Yarışması Ukrayna-Rusya arasındaki kriz ile gündeme gelmiş ve sonunda Rusya’nın yarışmadan çekilmesiyle sonuçlanmıştı.

Bu bakımdan “All Abroad!” teması eksik ülkelere bir çağrı olarak yorumlandı.

Ancak Makedonya’nın EBU’ya olan borcunu uzun zamandır ödememesi sebebiyle katılamaması ve yayınlayamaması gündemde. Bilindiği üzere 2016 yılında Romanya aynı sorunu yaşamıştı. Bosna Hersek’in yanında Makedonya da katılmayacak Balkan ülkelerinden. Ancak yılbaşına kadar ülkeler hala ödemek zorunda oldukları tutarı ödeyip, daha fazla ceza ödemekten kurtulabilirler ve yarışmaya katılmaya tekrar hakkazabilirler.

eurovision.de’den Jan Feddersen ise yaşananları farklı bir açıdan yorumladı:

“All Abroad!” 42 ülke için samimi bir çağrı diyebiliriz ama vazgeçen veya istemeyene bir çağrı değil: Türkiye gibi. Ülke Cumhurbaşkanı Erdoğan ve arkadaşları tarafından yönetildiği sürece kimse Türkiye’nin dönmesini beklemiyor.

Kaynak: eurovision.de

About the author

Ahmet K.

Eurovision ile 2003 yılında tanıştım. O günden bugüne yılın 365 günü benim için büyük bir tutku oldu ve yarışmaya gidebilmek en büyük hayalim haline geldi. Tam 11 yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 Eurovision Şarkı Yarışmalarında bulundum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir