Esc 2017: İlk On Finalist Belirlendi!

 

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşecek 62. Eurovision Şarkı Yarışması finalistlerinden onu belirlenecek olan birinci yarı final bu akşam tamamlandı.  Oleksandr Skiçko0, Volodymyr Ostapçuk ve Timur Miroşniçenko’nun sunduğu gecede on sekiz ülke sahne aldı ve ilk ona giren ülkeler finalde yarışma hakkını elde etti. 

Gece Spinning şarkısını söyleyecek olan MONATIK adlı Ukraynalı sanatçı tarafından açıldı ve asıl katılımcıların performansına geçildi. Ayrıca geçen senenin Eurovision zaferini elde eden Jamala ise gecede iki farklı şarkı seslendirdi. Bu gece jüri ve halk oylamasının toplamında en yüksek puana ulaşacak on yarışmacı Cumartesi günü yapılacak büyük finalde tekrardan sahne alma şansını elde etti. Bu gece televizyonları başında olacak izleyicilerin vereceği oylar halk oyu olarak işlenirken jüri oyları ise dün gece gerçekleşen jüri finalinde verildi.

Gecede ilk onda olan ülkeler şu şekilde:

Moldova

Azerbaycan

Yunanistan

İsveç

Portekiz

Ermenistan

Avustralya

Kıbrıs

Belçika

 

Oylamanın detayları Cumartesi günü gerçekleştirilecek finalin ardından EBU tarafından duyurulacak.

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir