Merakla beklenen “Hangi şehir 2017’de ev sahipliği yapacak?” sorunun cevabını bugün yapılan basın açıklamasıyla öğrendik… Bu yazımızda ESCape News olarak sizlere ev sahibi şehrin arena kapasitesi, otel sayısı, güvenlik seviyesi, gezilecek yerler gibi konularla farklı açılarla tanıtmak istedik. 

Ukrayna’nın Dinyeper Nehri üzerinde konumlanmış başkent Kiev, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması vesilesiyle ağırlayacağı misafirlerinin ihtiyaç duyackları her şeyi karşılayabilecek modern bir şehir. Konaklama ve ulaşım gibi konulardaki geniş imkanlarının ötesinde yeşilliği, tarihi ve mimarisiyle de fanların beğenisi toplayacak. Kiev kapsamlı incelemeler sonucunda EBU ve ulusal kanal NTU’nun kritelerine aday şehirler arasında en uygun şehir olarak gösterildi ve ev sahipliği hakkı verilerek bir bakıma ödüllendirildi.

Dnieper River kiev ile ilgili görsel sonucu

265 hotelin bulunduğu şehir yurt dışından gelecek 23 bin Eurovision misafirini ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Başka bir ülkeden Kiev’e gitmek isteyen kişiler vasıta olarak bir çok seçeneğe sahip. Bunlardan en çok tercih edilenleri metrolar, trenler ve otobüsler oluyor. Ayrıca Kiev’i Ukrayna’da bulunan diğer şehirlerden ayrı kılan bir özelliği de şehirde iki tane hava limanının bulunması.

Kiev bölgesi güvenlik açısından problemsiz bir yer olarak görünüyor. Sahip oldukları 28 yangın kurtarma ekibi, 193 ambulans ile birçok ilk yardım sorununu problemsiz bir şekilde çözebiliyorlar. Şehir aynı zamanda bir çok anıt ve tarihi mekanlarla gelecek olan insanların kültürel ve sanatsal açıdan ruhunu besliyor.

Bu evsahipliği Ukrayna’nın Eurovision’daki ilk tecrübesi değil. Katıldıkları ikinci senede İstanbul’da yapılan 49. Eurovision Şarkı Yarışması’nı 280 puanla kazanan Ruslana hem ülkesinin adını duyurmasına yardımcı olmuş hem de yarışma tarihinde ilk kez Ukrayna’ya ev sahipliği yapma şansı vermişti. 2005 yılında Eurovision başkentte gerçekleşmiş ve o sene yarışmaya 36 ülke katılmıştı. Ayrıca başkent 2009 ve 2013 yıllarında gerçekleşen Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yapmıştı.

Şehir temsilcileri Eurovision 2017 Şarkı Yarışması’nın gerçekleşebileceği farklı üç mekanı EBU ve ulusal kanala seçenek olarak sunmuştu. İlk yer olarak Euro 2012’de 5 maça ev sahipliği yapan 70.000 kişilik Kiev Olimpiyat Stadyumu (NSC Olympic) önerildi. Ancak EBU’nun kurallarına göre bu stadyumda yarışmanın gerçekleştirilmesi olanaksız çünkü stadyumun üstü kapalı olması gerek ve bu proje Ukrayna hükümeti için oldukça maaliyetliydi. Ancak stadyumun teknoloji açısından diğer seçeneklerden bir adım öndeydi. İkinci seçenek olarak Spor Sarayı olarak bilinen ve 2005 Eurovision Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yapmış, 10.000 kişilik kapasiteye sahip  Sports Palace sunuldu. Yarışmayı aynı mekanda gerçekleştirme yoluna girmek istemediler olsa gerek ki EBU ve NTU tarafından kabul edilen ve 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak mekan üçüncü seçenek seçildi; International Exhibition Centre (Uluslararası Fuar Merkezi).

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Geçmişte bir çok modern fuar, sunum, kongre ve şovlara ev sahipliği yapmış Uluslararası Fuar Kompleksi 58.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan Ukrayna’daki en büyük fuar binası olarak bilinir. Fuar alanı üç farklı alanda toplam 28.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır. İki bin beş yüz misafirinin arabalarını ağırlayabilecek kadar park alanı vardır. Posta, internet, telefon ve banka gibi servislerinle ağırlayacakları misafirlerin ihtiyaçları büyük bir oranda karşılanacak. Ayrıca bünyesinde restoran ve kafe gibi fanların dinlenebileceği alanlar da mevcut. Bir çok fan alınan kararın altından fuar merkezinin yüksekliğinin sahne açısından elverişli olmadığını düşünse de fuar merkezinin çatısının yerden yüksekliği, 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmış  Wiener Stadthalle kompleksinin yüksekliğinden yaklaşık 10 metre olarak yüksek olduğu göz ardı edilmemelidir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Kiev’de Görülmesi Gereken Yerler

Özgürlük Meydanı Kiev ile ilgili görsel sonucu

Özgürlük Meydanı: Özgürlük Meydanı Kiev’in ana merkez meydanıdır. Geçmişte yüksek kur olarak adlandırılan bu meydandaki ağaçlar Kiev’in inşası sırasında kullanılmak üzere kesilir, ortaya büyük bir ova şeklinde boş bir alan çıkmasıyla Kiev’e gelen elçi, tüccar ve kervanlar bu bölgede bekletilirler. Günümüzde Kiev hem tarihi hem de tarih yazan bir meydan konumundadır. 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için gösteriler ve toplantılar aylarca bu meydanda yapıldı ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti, Bu şekilde Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılması gerçeklesti. İkinci tarih yazması ise 2004 başkanlık seçimlerinden sonra yine Ukrayna Halkı bu meydanda toplanması ve seçim sonuçlarını aylarca burda toplanıp protesto ederek, dünyaca ünlü turuncu devrimi bu meydanda gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu yüzden dünya üzerinde yakın tarihin yazıldığı ender noktalardan biridir. Günümüzde büyük bir alışveriş merkezi, özgürlük heykeli, Kiev’in kurucularının heykeli ve şehrin giriş kapılarından biri sembolik olarak bu meydanda bulunmaktadır.

Andrevski yokuşu ile ilgili görsel sonucu

Andrevski Spusk  (Andrevski Yokuşu): Andrevski yokuşu; Ayasofya meydanıyla, Kontraktova meydanını birbirine bağlayan tarihi bir sokaktır. Bir diğer deyişle yönetim merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehiri bir birine bağlayan merkezi, tarihi bir sokaktır Günümüzde Andrevski Yokuşu, Kiev’in en önemli turistik merkezlerinin başında gelmektedir. Yokuş boyunca sağlı sollu Ukrayna’ya ait tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standlar bulunur, ayrıca Andrevski yokuşunda ressamlar sokağı ve pek çok resim galerisi de bulunmaktadır. Sokak boyunca uzanan mükemmel tarzdaki Dinyeper manzaralı cafe ve restoran yemek yiyebilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Pecherska Lavra ile ilgili görsel sonucu

Pecherska Lavra: Dinyeper’in tepelerine hakim olan pecerska lavra neredeyse 900 yıllık bir geçmise sahiptir. Bu kompleks yapı, irili ufaklı bir çok kilise ve mimari yapıdan oluşmuştur. Lavra bünyesinde bir çok yeraltı mezarlığı vardır. Bu yüzden mağaralar manastırı olarak da anılan bir yerdir. Minyatürlerden ve kilise hazinelerinden oluşan koleksiyonuyla pecerska lavra dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Ulusal Opera Evi Opera binasi Kiev ile ilgili görsel sonucu

Ulusal Opera Evi: Opera binasi Kiev’in merkezinde B.Hmelnitskogo sokağında yer alır. Binanın dış güzelliği , görkemli iç mimarisi ve zerafetiyle tam bir bütün oluşturmaktadır. Profesyonel sanatçılar, ışık şöleni ve gözalıcı dekorları ile hafızalardan silinmeyecek anılar bırakacağından emin olabilirsiniz.

Pirogovo Açık Hava Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Pirogovo Açık Hava Müzesi: Avrupa’daki en büyük açık hava müzelerinden biridir. İçinde Ukrayna’daki altı bölgeye ait insanların gerçekte yaşamış olduğu 100 yıl ile 350 yıl arasında geçmişe sahip yöresel evler ve yöresel köylerin bulunduğu müze.

ii dünya savaşı müzesi ukrayna ile ilgili görsel sonucu

II. Dünya Savaşı Müzesi: Müze, açık kısım ve kapalı kısım olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Açık hava kısmında ölümsüz ateş, ikinci dünya savaşında kullanılan silah envanteri ve vatan ana heykeliyle zafer gününde tören yürüyüşünün yapıldığı toplu bataryalı yürüyüş yolu bulunmaktadır. Kapalı kısım ise vatan ana heykelinin altında bulunan iki katlı müze kısmıdır ve burda ikinci dünya savaşına ait belgeler, resimler ve katliamlarda kulanılan araçlar sergilenmektedir (giyotin makinası, insandan yapılmis sabun, insandan yapılmış eldiven, kemik öğütme makinesi…)

ekran-alintisi

Andrevski Spusk  (Andrevski Yokuşu): Andrevski yokuşu; Ayasofya meydanıyla, Kontraktova meydanını birbirine bağlayan tarihi bir sokaktır. Bir diğer deyişle yönetim merkezi olan üst şehirle halkın yaşadığı alt şehiri bir birine bağlayan merkezi, tarihi bir sokaktır Günümüzde Andrevski Yokuşu, Kiev’in en önemli turistik merkezlerinin başında gelmektedir. Yokuş boyunca sağlı sollu Ukrayna’ya ait tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standlar bulunur, ayrıca Andrevski yokuşunda ressamlar sokağı ve pek çok resim galerisi de bulunmaktadır. Sokak boyunca uzanan mükemmel tarzdaki Dinyeper manzaralı cafe ve restoran yemek yiyebilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Kaynak: Uzak Rota

Kiev’de Ne Yenmeli? 

Kiev mutfağından bahsetmeye ilk olarak lezzetli tavukları ile başlamalı. Kievski isimli tavuk köftesi çok meşhurdur, oldukça da lezizdir. Kiev denilince akla gelen diğer bir şey ise votkadır. Şehrin gece hayatı ve soğuk havanın da etkisiyle votka tüketimi oldukça yüksek düzeydedir. Ukrayna mutfağında kaşar peyniri ve lor peyniri de ayrı bir yer tutar. Hamurlu yemekler arasında yer alan Varenyky’nin hazırlanışı mantıya benzemektedir. Hamurlar patates, lahana ve mantarlarla doldurularak yerel kırmızı bir sosla servis edilmektedir. Varenyky’e benzer bir yemek olan Perohy ise ana yemek olarak sunulduğu gibi; vişne, tatlandırılmış süzme peynir ve üzüm soslarıyla tatlı olarak da hazırlanabilmektedir. Lahananın doğranmış et veya jambonla sarılarak hazırlandığı holubtsi, karabuğday ve pirinçle desteklenmekte ve domates sosuyla sunulmaktadır. Süzme peynirin sıklıkla kullanıldığı yemekler olan Syrnyk ve Mlyntsi, krema ve meyvelerin karışımıyla farklı bir damak zevki yaratmaktadır.

Kiev’de Nobel, O. Panas, Kocachok gibi çok ünlü restoranlar vardır. Kahvaltı için Koza Dereza, ızgara çeşitleri için Oliva, pizza için Il Molino, biftek yemek için ise L’entrecote’yi seçebilirsiniz. Kahve içmek isteyenler için ise Kafka kafeyi önerebiliriz.

Uyarılar 

  • Karasal iklimin hakim olduğu Kiev’de, özellikle yaz aylarında nemli bir hava ile karşılaşırsınız. Ayrıca yaz aylarında 20 dereceyi aşan bir sıcak vardır. Kış ayları ise karlı ve soğuktur. Kış geceleri soğuk -10 dereceye kadar düşebiliyor. İlkbahar ve sonbahar ayları Kiev’e gitmek için en ideal aylardır. Böylelikle Eurovision için şehre gidecek olanlar şanslı sayılabilirler.
  • Kiev ile ilgili bilmeniz gereken en önemli bilgilerin başında İstanbul ve Kiev arasında saat farkı olmaması gelir. Seyahat ederken buna dikkat etmeyi unutmayın.
  • Şehirde ulaşım için metro ve tramvayı kullanabilirsiniz çünkü Ukrayna dünyadaki en büyük metro sistemlerinden birine sahiptir, taksi kullanacaksanız resmi olanlardan kullanın daha ucuz olur.

 

Ünlü Alman edebiyatçı Goethe, Kiev ile ilgili şöyle diyor:
“İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.”