EBU Referans Grubu’nun yaptığı değerlendirmeler neticesinde 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak şehri ve tarihlerini belirlendi. Yapılan açıklamaya göre Tel Aviv yarışmanın ev sahibi olacak. İlk olarak EBU, yayıncı kuruluş KAN’dan iki tane şehiri kendilerine belirlemesini istedi ve sonrasında aday iki şehir – Tel Aviv ve Kudüs- arasından nihai kararı belirledi. Ayrıca yarışma 14-16-18 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Eurovision süpervisorü Jon Ola Sand karar hakkında şunları söyledi: “Yarışmayı yepyeni bir şehirde gerçekleştirmek için heyecan duyuyoruz ve 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nı en muhteşem şekilde yapmak için KAN ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz ”dedi.

Tel Aviv

Tel Aviv, 391.300 kadarlık nüfusuyla İsrail’de bulunan ikinci büyük kent.  İsrail’in ekonomik olarak merkezi olan kent ayrıca İsrail Borsası’na da ev sahibidir. National Geographic tarafından Tel Avivi Dünya’daki en iyi dokuzuncu kumsal şehri olarak seçti. Tel Aviv, düzenli olarak, Dünya’nın en iyi LGBTİ şehirlerinden biri olarak seçiliyor. Tel Aviv, Akdeniz ikliminin görüldüğü bir kenttir. Kentte yazlar sıcak ve nemli; kışlar serin ve yağışlıdır. Denize yakınlığı nedeniyle Tel Aviv, yıl boyunca nemlidir.

Tel Aviv çeşitliliğin bol olduğu ve aktif olan bir gece hayatına sahiptir. Birçok sayıda bar, dans barları ve gece kulüpleriyle doludur. Gece kulüplerinin en fazla bulunduğu yer Tel Aviv limanıdır.