• Cumartesi akşamı gerçekleşecek Fransa ulusal finali “Destination Eurovision” ulusal finalindeki finalist şarkılarını ESCape News editörleri olarak sizler için değerlendirdik ve puanladık.

Adem Özleyen’in Yorumları

Seemone – Tout Le Deux : Aday şarkılar arasında en naif olanı diyebilirim. Diğer katılımcılara göre daha kusursuz bir performans sergileyen Seemone jüri desteğini finalde de alacak ve halk oylamasında geride kalması durumunda dahi geceyi birincilikle tamamlayacağı kanısındayım.

Bilal Hassani – Roi : Şarkılar ilk açıklandığında en çok ilgiyi şüphesiz Bilal gördü. Bu yarı finallerde halk oylamasına da yansıdı. Ancak canlı performansındaki kusurlar Eurovisiona giden yolda en büyük engeli olacaktır. Halk oylamasını kazansa dahi Seemone karşısında jüri oylamasında geride kalacaktır.

Chimene Badi – La Haut: Finaldeki en kaliteli seslerden biri olan Chimene, sürpriz potansiyeli yüksek isimlerden. Her ne kadar birinci olabileceğine ihtimal vermesem de geceyi iyi bir sonuçla tamamlayacaktır.

Emmanuel Moire – La Promesse: Popüleritesi sayesinde halk oylamasında iyi bir sonuç alacak olan Emmanuel, jüri oylamasında geri bir sonuçla gece sonunda zirveye ulaşamayacaktır.

The Divaz – La Voix d’Aretha : Kırmızılar içindeki kadınlar tam anlamıyla sahnede aşkı canlandırıyorlar. Güçlü performanslarına rağmen şarkıları ile dinleyenleri tam olarak etkileyemediklerini düşünüyorum.

Doutson – Sois un bon fils: Gecenin en eğlenceli ve renkli şarkısı diyebiliriz. Ancak bu ulusal finalde seçilen olmak için yeterli bir kriter değil. İzleyenler farklı bir dokunuşu her zaman bekler.

Aysat – Comme une grande : Şarkısı ve sahne gösterisiyle her ne kadar insanları harekete geçiriyor olsa da vokal performansı oldukça sıkıntılı. Belki final gecesinde her şey farklı olur.

Silvan Areg – Le Petit Nicholas: Sahne performansını oldukça güçlü görsellerle süsleyen Silvan’ın hem gösterisi hem de şarkısı klişelerle dolu. Mottomuz #ESCape from cliches!

Cansu Kızıl’ın Yorumları

Bilal Hassani – Roi:Şarkıyı ilk dinlediğim andan beri çok sevdim. Koreografisini de beğendim. YouTuber olduğu için Bilal’in avantajının yüksek olduğunu düşünüyorum. Tous leux deux ile arasında çok kaldım, hatta eşit derecede diyebilirim ama Roi’nin seçilmesi taraftarıyım.

Seemone – Tout Le Deux:Seemoneciğim nasıl soft söylüyor, nasıl kendini dinlettiriyor adeta duygu fışkırıyor şarkıdan. Roi yerine seçilirse asla ama asla üzülmeyeceğim bir şarkı.

Chimene – La Haut:Ulusal finalde ilk dinlediğim şarkıydı. Hala çok beğeniyorum, seçilmesi benim için sürpriz olur.

The Divaz -La Voix d’Aretha:Eğlenceli bir 3lü. Onların seçilmesi benim için sürpriz olmaz. ?

Emmanuel Moire – La Promesse :Sahnesini beğendim ama şansının pek olduğunu sanmıyorum.

Slivian Areg – Le Petit Nicholas:Tarzı bana Stromae’yi anımsattı. Fransa farklılık yapıp yollar mı bilemem.

Aysat – Comme Une Grande:En çok dinlediğim ulusal final şarkıları arasındaydı. Gitmesini istemem ama ?

Doutson – Sous un bon fils:Diğer şarkılara kıyasla şansının olmadığını düşünüyorum. Bu ulusal finalde dinlemeyeceğim bir şarkı bile yok hepsi gerçekten çok güzel.

Cevat Aslan’ın Yorumları

Aysat – Comme Une Grande:Şarkının melodisi çok hoşuma gitse de performansı oldukça zayıf kaldı yarıfinalde ancak finalde böyle bir şarkıya ihtiyaç vardı bence. Kazanmasına ihtimal vermiyorum ancak Spotify’ımda sürekli dinleyebileceğim bir şarkı kazandım.

Bilal Hassani – Roi:Şarkının altyapısına BAYILDIM. Sözlerde uyumlu ancak bu şarkı bence Bilal Hassani’nin şarkısı değil. Bence bu şarkı başka bir sanatçıda çok daha iyi parlardı. Aynı zamanda canlı performansı çok zayıf kazanırsa üzülmem ancak hakeden bir kazanan olmaz benim görüşüme göre.

Chimene Badi – La Haut:Şarkı ve ses beni etkiledi ama sadece etkiledi fazla bir albenisi olduğunu düşünmüyorum. Bu ses çok daha iyi şarkıları hakediyor bana göre.

Doutson – Sous on bon fils:Şarkıyı bir cheap europop aşığı olmama rağmen asla beğenmedim finalde es geçeceğim tek şarkı.

Emmanuel Moire – La Promesse:Tatlım biz bu showları yiyeli seneler oldu. Eurovision’un en klişe showlarını bir şarkıda toplamayı nasıl başarabildin hala anlamıyorum yazık ettin şarkıya ve performansına..

Seemone – Tout Le Deux:Şarkı ilk dinlediğimde işte bu dedirtti bana. Yaşamak istediğim duyguları hatırlattı bana bu şarkı bana o yüzden yeri bende hep ayrı kalacak bu şarkının umarım bu şarkı kazanır.

Silvian Areg – Le Petit Nicholas:Şarkıyı 1 kereden fazla dinlemem ama showu cidden büyük bir emek hazırlanıp yapılmış bir showdu. O yüzden finalin güzel renklerinden olacaktır.

The Divaz – La Voix d’Aretha:İŞTE BENİM FAVORİM!!! İlk dinlediğim anda bayıldım sanatçıların birbiri ile uyumu muazzam, şarkının ritmi tam benlik tam aradığım grup performansı umarım bir süpriz olur da siz kazanırsınız. Euroclub’ta da bol bol dans ederiz hep beraber.

Cihan Yüzgeç’in Yorumları

Chimene Badi – La Haut:Güçlü bir ses ve keyifli bir şarkı ile ilk 4 de yer alması bekleniyordu. Özellikle bir küpün içerisinde gerçekleştirdiği rengarenk performansı gerçekten güzeldi.

Silvian Areg – Le Petit Nicholas:Performansı izlediğinizde Cartoon Network açılmış hissine kapılıyorsunuz. İlk 4’e girmesine imkan dahi vermedim bu sanatçı maalesef ilk 4’e girerek gecenin şoklarından birisi oldu.

Bilal Hassani – Roi:Conchita Wurst’e yakın imajıyla bilinen ve bu senenin Destination Eurovision’da en çok konuşulan isimlerinden Bilal, oldukça iddialı. Şarkı sözlerinin “Rise Like A Phoenix”e hafifçe değinmesinden anlayacağınız üzere şarkı güçlü bir şarkı. Bilal Hassani ise Conchita Wurst hayranlığını gizlemiyor. Daha önce katılmış olduğu The Voice’da Rise Like a Phoenix’i seslendirmişti.

Aysat – Comme une grande:Mikrofonu çok verimli kullanamadığını düşünüyorum. Bence sesi çok fazla geri plandaydı. Ya da dans ederek performans sergilediği için sesinin zayıf noktalarını gizliyordu. Dolayısıyla ilk 4’e girmesine pek ihtimal vermedim.

The Divaz – La Voix d’Aretha:Seslerinin güçlü olduğu aşikar ancak bende hiçbir etki yaratamayan bir şarkıydı ilk 4 şansı tanımıyordum. Benim için 5. sırayı hakkediyorlardı ancak şaşırtıcı bir şekilde ilk 4’de yer aldılar.

Emmanuel Moire – La Promesse :Şarkıyı radio edit olarak dinlediyseniz, oldukça sıradan bir French love song olarak geliyor. Ancak Emmanuel’in dün geceki performansı açık ara gecenin en başarılı performansıydı. Sahneyi aktif kullanımı, kıyafet değiştirme şovu ve şarkı başlangıcı gerçekten büyüleyiciydi. Başlangıçta ilk 4’üme sokmadığım isim olan Emmanuel, sahne şovu sonrası anında ilk 4’üme girmeyi başardı.

Seemone – Tout Le Deux:Dürüst olmak gerekirse, Seemone’ın son derece temiz bir sesi var. Notaları kesinlikle kaçırmadı ve sıfır detone ile geceyi tamamladı. Tahmin edersiniz ki jüriden en fazla oyu alarak 1. oldu. Ancak benim tarzıma hitap eden bir şarkı değil. Yine de başarılı olduğu inkar edilemez.

Doutson – Sous on bon fils:Şarkıyı beğenmediğim için önizlemesini paylaşmak bile istemiyorum.

Ebru Bütün’ün Yorumları

Seemone – Tout Le Deux: Çok klas ve duygusal.. Tam da Fransadan beklediğimiz harika bir ballad. ?

Chimene Badi – La Haut:Duyduğum andan beri aklımdan çıkmıyor. Ben ba-yı-lı-yo-rum.

Bilal Hassani – Roi:Kendine has tarzı ile dikkat çekiyor. İngilizce&Fransızca mixini sevmesemde bu sayede şarkının mesajını anlayabiliyoruz. Yine de bir şeyler eksik gibi hissediyorum.

Silvian Areg – Le Petit Nicholas:Başta hiç sevmediğim bir şarkı. Sahnesi basit ama bir o kadarda yaratıcı aynı zamanda sahnedeki enerjisini sevdim.

The Divaz – La Voix d’Aretha: Yine sahnede büyüyenlerden ama kazanmasını istemediklerimden.

Doutson – Sous on bon fils: Keşke canlısı daha iyi olsa çünkü bayağı sevdim.

Aysat – Comme une grande: Doutson mu Aysat deseniz Doutson derim

Emmanuel Moire – La Promesse :Tek kelimeyle overrated !

Mehmet Taha Kadaş’ın Yorumları

Seemone – Tout Le Deux: Sahneye yakışan güzel bir şarkı finaldeki şarkılar içinde alt yapısı en iyi olan şarkı.
Chemine Badi – La Haut: Sahne performansı en iyi olan şarkı.
Doutson – Sous on bon fils: Bana en sempatik gelen şarkı klasik Fransız Pop müzik havası var.
Billal Hassani – Roi: Sözleri oldukça basit ve sıradan yazılmış. Kazanacağını düşünüyorum.
The Divaz – La Voix d’Aretha: Elbiseleri ve platform oldukça iyi ama şarkı Eurovision’a giderse son sıralardan ayrılamaz.
Silvan Areg – Le Petit Nicholas: Bize Fransız aksanını en çok hissettiren şarkı.
Emmanuel Moire – La Promesse: Vasat ama tatlı bir sevimliliği var.
Aysat – Comme une grande: Finalde olmaması gereken bir şarkıydı.

Son olarakta bizlere Melodifestivalen yorumları ile katkıda bulunan Mehmet Ali Berberoğlu’nun Yorumları;

Bilal Hassani – Roi:

Klasik bir RnB şarkısı, bu kadar sevilmesi in nedeni Bilal`in farklı tarzı ve farklılığı temsil etmesi, 2000lerin başı olsa çok piyasa yapardı ancak Eurovision buna çok doydu bence. Favori gösterilmesine rağmen Bilal’in egosuz tavrı hoşuma gitti ama. Muhtemelen kazanan olacaktır ancak benim için ortalama bir şarkı. Kazanırsa üzülmem ama şarkının fanı da değilim.

Seemone – Tout Le Deux:

İlk teaserı dinlediğimde itibaren sesine, anlattığı hikayeye, kendisine ve şarkısın saf aşkına aşık olduğum bir parça. Benim için gerçek kazanan Seemone’dur. Umarım kazanır. İlk partta gerçek aşkı anlattığını düşünürken ters köşe yapıp ikinci partta babasına olan aşkını anlatması ayrıca etkileyici. Umarım kazanırsın.

The Divaz – La Voix d’Aretha:

Harika enerjili, güçlü sesli ve sevimli bir trio. Tabiii yarışmaya ve finale renk katacaktır ancak o kadar. Eğlenceliydi diye hatırlamalı.

Emmanuel Moire – La Promesse:

Son zamanlarda bahislerde birinci sıraya oturmuş, ikinci yarı finalde halk oylaması birincisi Emmanuel, hayır hayır benim hiç tarzım değil, sanatçının lakayt tavırları ayrıca itici, LGBTİ konulu, erkek erkeğe aşkı anlatmasından kaynaklı bu kadar popüler ancak gerçek bir sanat sever bu şarkıyı oylamamalıdır.

Chimene Badi – La Haut:

Bizim Deniz Seki’miz gibidir Fransa’da. Güçlü vokal, orta tempo bir şarkı, finalde olması güzel oldu, üst sıralarda olacaktır. Kazanmasını istemem ama.

Silvian Areg – Le Petit Nicholas:

Geçen seneki Lisboa to Jerusalem’in 2019 versiyonu, Fransa bu tarza sebebini bilmiyorum ama çok seviyor, tatlı ama o kadar. Renk katacak bir şarkı ama bence finalde olmamalıydı.

Doutson – Sous un bon fils:

Çok Arash, Dr.alban vari show ise çok fazla Stromae havasında, şarkı çok vasat, hep aynı tempoda ilerliyor, son anda finali gören bu şarkı son sıralarda olacaktır.

Aysat – Comme une Grande:

Söz, müzik, aranje, yapım tamamen her şeyi kendisi yapan tırnaklarıyla kazıyan güzel ve yetenekli bir şarkıcı, şarkıyı ilk dinlediğimde beri çok seviyorum kazanamayacak ancak umarım üst sıralarda olur.

ESCape News Editörlerinin Destination Eurovision 2019 Oylaması

Sizce Destination Eurovision’un bu seneki kazananı kim olacak?