63. Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak olan Portekiz, etkinlik için hazırladığı slogan ve logoları geçtiğimiz günlerde Eurovision takipçilerine ilan etmişti. Şimdi ise tüm dikkatler sahne hakkında yapılacak olası açıklamalar üzerinde. Bizlerin ise aldığımız duyumlar gerçekten heyecan uyandırıcı!

Mayıs ayındaki yarışma daha önce açıklanan Lizbon’daki Altice Arena’da gerçekleştirilecek. Arena’nın kapasitesi 20000 kişilik olarak açıklanmıştı. Bu açıklama birçok Eurovision takipçisinin rahat bir nefes almasını sağlamıştı. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz seneye ev sahipliği yapan Ukrayna, arena konusunda çektiği sıkıntı nedeniyle akıllarda oldukça soru işareti yaratmış ve bu konu sadece ev sahibi ülke Ukrayna’yı değil aynı zamanda takipçilerin de canını sıkmıştı.

Arena belli, logo belli, slogan belli peki ya sahne? Bu konu üzerine henüz bir açıklama olmamasına rağmen geçtiğimiz günlerde ön görülen oturma düzenine göre bilet satışlarında ilk tur tamamlandı. Bu konuda bazı şeyler netlik kazanmadan bilet şirketlerinin kafalarına göre bir plan yapması ve bu plana göre bilet satması beklenmez. Bizler de aklımıza takılan soru işaretlerini gidermek için bazı girişimlerde bulunduk ve neticesinde bazı duyumlar elde ettik! Sahne dizaynı hazır ve çok yakın zamanda açıklanacak!

Peki ya sahneyi kim hazırladı?

Aldığımız bir diğer duyuma göre 2018 sahnesi 2011,2012,2015 ve 2017 sahnelerini tasarlayan Alman şiket Wieder Design tarafından tasarlanacak. Şirket 1995 yılında Florian Wieder tarafından kurulmuş ve söylediğimiz gibi birçok Eurovision sahnesini tasarlayarak bu konuda epey tecrübe sahibi olmuştu. Tasarımcı Wieder verdiği röportajlarda sık sık “Eurovision Şarkı Yarışması’nın arkasındaki fikri seviyorum.” diyerek Eurovision ruhunu ne kadar benimsediğini belirtiyor. Şirketin tek tecrübesi bu değil aynı zamanda geçmişte MTV 2007- 2009 Avrupa Ödülü (BDA Promax Award Gold), 2012 MTV Filmi ve MTV Video Ödülleri 2010-2012 (Primetime Emmy Ödülü), Alman Echo, Deutschland sucht den Superstar, Schlag den Raab gibi etkinliklerin de sahnesini tasarlayan şirket olmuştur.

Geçtiğimiz senenin de tasarımcısı olan Florian Wieder yaptığı açıklamalarda geçtiğimiz sene Eurovision 2017 sahnesi için başta çok farklı fikirle yola çıktığını belirtmişti. Yine yaptığı açıklamaya göre maliyetler nedeniyle bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kaldığını söyledi. Aşağıdaki videodan tasarımcının asıl hedeflediği tasarıma ulaşabilirsiniz.

Bu sene Portekiz’den nasıl bir sahne bekliyorsunuz?