Ülkesini Eurovision’da temsil edecek ismi Eesti Laul adlı ulusal finalle belirleyen Estonya ilk yarı final gecesiyle Eurovision heyecanının fitilini ateşledi. İlk yarı finalinin bugün gerçekleştiği yarışmada ikinci yarı final 18 Şubat 2017 tarihinde, finali ise 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak ve Estonya’yı 62. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek isim belirlenmiş olacak.

Format olarak yarışma iki aşamadan oluşacak: Yarı finaller 11 ve 18 Şubat 2017 tarihlerinde, Final ise 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak. Her iki yarı finald on şarkı bulunacak, her yarı finalde ilk beşe girecek şarkı finale yükselecektir. Sonuçlarda yarı finallerde %50 jüri ve %50 Halk oylaması belirleyici olacak. Finalde kazanan şarkıyı belirlemek için iki tur yapılacak. İlk turda 50/50 halk ve jüri kombinasyonu olacak ikinci turda (süper final) halk oylaması etkili olacak.

Yarışmanın ilk adımında on sanatçı sahne aldı ve öncelikli hedefleri olan finale kalma adına geceyi ilk beşin içinde bitirmek için en iyi performanslarını sergilemeye gayret gösterdiler.  Märt Avandi ve Ott Sepp ikilisi tarafından sunulan gece de yarışanlar arasında geçmiş senelerden tanınmış isimler de sahne aldı. Koyu renkle yazılan sanatçılar ilk beş içerisinde kendine yer bularak finale kalmayı başardı. 

Lenna Kuurmaa – Slingshot
Elina Born – In or Out
Carl-Philip – Everything But You
Ivo Linna – Suur loterii
Ariadne – Feel Me Now
Uku Suviste – Supernatural
Laura Prits – Hey Kiddo
Karl-Kristjan & Whogaux feat. Maian – Have You Now
Janno Reim & Kosmos – Valan pisaraid
Leemet Onno – Hurricane