Her sene geleneksel olarak düzenlenen ve Eurovision Şarkı Yarışması’na esin kaynağı olan Sanremo Müzik Festivali bu sene de tüm görkemiyle başladı. İtalyan devlet kanalı RAI, Sanremo 2018’de Big Artist kategorisinde yarışan 20 isimden kazanan ismin İtalya’yı Lizbon’da gerçekleştirilecek 63. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edeceğini onayladı.Finalini geride bıraktığımız festivalde İtalya’yı  63. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek muhtemel tüm isimler hafta boyunca sahne aldı. (Festival hakkında tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.) Sahne performanslarına göre basın üyelerinin ve bahislerin gözdelerinden biri olan Non mi avete fatto niente şarkısıyla Ermal Meta-Fabrizio Moro ikilisi zafere ulaşan isim oldu.

Ancak daha öncesinde ulusal kanal RAI’nın yaptığı açıklamaya göre ikilinin festivali kazanması durumunda Eurovision Şarkı Yarışması’nda Non mi avete fatto niente  adlı şarkısıyla yarışamayacaklardı. Bunun nedeni EBU’nun yarışma için belirlediği kurallara aykırı olması: Non mi avete fatto niente, 1 Eylül 2017 tarihinden önce açıklanmış!

Festivalde kazanan isim oldukça karmaşık bir oylama sistemiyle belirlendi. İlk üç akşamda uygulanan oylama sistemi ile son iki akşam uygulanacak oylama sistemi farklı oldu: İlk üç gece uygulanacak oylama sisteminde final sonucuna halk oylaması %40, Demoscopic oylama (kanal tarafından belirlenen 300 kişilik fan kitlesinin verdiği elektronik oylar) 30% ve basın üyelerinin verdiği oylar 30% olarak etki ederken diğer gecelerde halk oylaması 50%, basın oylaması 30% ve jüri oylaması ise 20% etki değerine sahip oldu. Daha sonra süper finalde yarışmaya hak kazanan ikili orada da galip gelince İtalya’yı 63. Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etme hakkını elde etti.

https://m.youtube.com/watch?v=rx4hwIkvW-A

Non mi avete fatto niente şarkısının 2 yıl önce yayınlanmış başka bir versiyonuna yukarıdan ulaşabilirsiniz. Bakalım devlet kanalı RAI’nin ve EBU’nun nihai kararı ne olacak?