Bu sene İsrail tarihinde üçüncü kez Eurovision Şarkı Yarışması‘na ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. Her ne kadar Türkiye yarışmaya katılmayacak olsa da İsrail katılımcı diğer 40 ülke delegasyonunu ve dünyanın dört bir yanından gelen basın üyelerini ağırlayacak. Böylelikle Eurovision çatısı altında bizler de İsrail kültürünü daha yakından tanıma imkanını bulacağız…

Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren ev sahibi yayıncı kurumu IPBC, İsrail kültürünü dünyanın dört bir yanından yarışmayı takip edecek izleyicilere en iyi şekilde tanıtmak istiyor. Sizlerin de bildiği gibi Eurovision çatısı altında yapılan tüm yarışmalarda yayın akışına çok özen gösterilir ve saniyeler dahi büyük önem taşır. Hal böyle olunca ara şovlar ve sunumlar yarışmaya ev sahipliği yapan ülkenin tanıtımı için yeterli olmaz ve bu sıkıntının üstesinden gelmek için bir başka kaynak belirlenir: Postcardlar.

Postcardlar ülkeleri temsil eden sanatçıların sahneye çıkış sıralarında ekrana yansıtılan görüntüler olarak tanımlanabilir. Bu görüntülerin ana teması EBU ve ev sahibi ülke tarafından belirlenir. Genellikle görüntüler sanatçıların günlük yaşantıları, hobileri olurken bazı yıllarda ise ev sahibi ülkeler görüntüleri ülke içindeki farklı manzaralardan yansıtarak ülke turizm sektörüne katkı sağlamayı amaçlamıştır.

Geçtiğimiz yıllarda ise  postcardlar “sanatçı merkezli” olmuştu. Yani onların hayatlarına, kariyerlerine ve hobilerine odaklanılmıştı. Çünkü yetkililer sanatçının şarkısını söyleyeceği 3 dakikanın dışında kendilerini tanıtmak için ekstra bir zamanının yararlı olacağını düşünüyorlardı. Yine postcardlarda güzel şehir manzaraları ve sahne arkasında kareler belirmişti.

İşte paylaşılan video:

Bu seneki temalar bir kez daha ev sahibi ülkenin güzel mekanlarının öne çıkarıldığı çekimlerden oluşacak. Ancak bu manzaralar önünde katılımcılar bir bir dans edecek. Konsept ise “Dancing Israel” olarak adlandırıldı. Çekimlerin yapılacağı yerler ise Habima Meydanı , Judean Çölü, Yemenite Bağları, Timna Parkı, Baha’i Bahçeleri, Iris Rezervi, Terk Edilmiş Su Parkı, Rockefeller Müzesi ve Eilat’ta paraşütle atlama noktaları olarak belirlendi.

Katılımcılara eşlik edecek dansçılar ise Stefan, Anna Aronov, Dana Frieder, Kahlon, Idan Sharabi, Batsheva Dans Şirketi, Rona Lee Shimon, İsrail Balesi ve Sanatsal Yüzme Ekibi olarak bildirildi. Netta’nın “Toy” şarkısına hazırlanan resmi müzik videosunun direktörü Karen Hochma, yapım şirketi “Gustavo” ile birlikte Eurovision 2019 kartpostallarının direktörü olarak görev yapacak.

 

Şu ana kadar çekimlerini tamamlayan sanatçılar Miki (İspanya), Bilal Hassani (Fransa), Luca Haenni (İsviçre), Roko (Hırvatistan), Elliot (Belçika), Joci Papai (Macaristan), Oto Nemsadze (Gürcistan) ve Tamta (Kıbrıs) oldu.

 

Sizce bu sene postcardlar keyif verecek mi?