EBU Referans Grubu’nun yaptığı değerlendirmeler neticesinde 2020 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak şehri ve tarihlerini belirlendi.

2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nı Arcade adlı şarkısı ile kazanan Hollanda, 1979 yılından sonra ilk kez Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak. Bunun için ev sahibi ülkenin 3 devlet televizyonu (NOS, AVROTROS ve NPO) yarışmanın ev sahibi şehirlerini belirlemek için çalışmalara başlamıştı.

Ardından Hollanda’nın birçok şehri Eurovision’a ev sahipliği yapmak için başvuruda bulundu. Bunlardan biri de Hollanda’nın başkenti Amsterdam idi fakat Amsterdam Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre Mayıs ayı için uygun arena olmadığı için ve turist yoğunluğunu göz önüne alarak adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Bunun sonrasında 5 şehir(Rotterdam,Utrecht,Den Bosch,Arnhem,Maastricht) başvuru dosyalarını Eurovision 2020 Komitesi’ne iletti.

Komitenin kararı sonucunda Rotterdam ve Maastricht arasında seçim yapılacağını açıklandı. Bugün yapılan basın toplantısında ise Eurovision Şarkı Yarışması’nın ev sahibi şehri Rotterdam olacağı açıklandı.

Yarışma 12-14-16 Mayıs  tarihlerinde Rotterdam AHOY Arena’da gerçekleştirilecek.