Bu yıl 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’na Ukrayna’nın başkenti Kiev 12 yıl sonra ikinci kez ev sahipliği yapacak. Yarışma öncesinde Almanya NDR kanalına, EBU’ya ve Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschkoya’ya sokak hayvanlarının katledilmemesi için yüzlerce dilekçe gönderildiği ortaya çıktı…

“Animal Rights”ın bu endişesinin altında sokakları gelen misafirlere temiz tutmak amaçlı Ukrayna’da 2012 Avrupa Kupalarında binlerce sokak köpeğinin öldürülmesi yatıyor. Bu nedenle ülkenin aynı politikayı Eurovision Şarkı Yarışması için uygulamasından korkuluyor. Hatta kimileri şimdiden köpek avcılarının sokaktaki köpekleri toplamaya başladığı  dahası zehirlediğini iddia ediyor.

EBU’dan gelen yanıt ise bu konunun belediyelerin sorumluluğunda olduğu ve ellerinden bir şey gelemeyeceği yönünde. Almanya’nın medya koordinatörü ise bu konuyla ilgili Mart ayı içerisinde yapılacak olan delegasyon toplantısında Jon Ola Sand ile görüşeceğini açıkladı.

Başlatılan kampanyaya buradan destek olabilirsiniz.

Sokak hayvanlarının Eurovision için katletilmesi gündeme daha önce 2009 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da ve 2012 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmalarında gündeme gelmişti.

2009 yılında “Temizlik faaliyetlerinin ağır yürümesi ve şarkı yarışmasına yetişmeyeceğini” bahane eden belediye binlerce köpeği zehirlemişti. Olayın ortaya çıkması üzerine sokaklara dökülen hayvan hakları kuruluşları, katliamı protesto etmek ve geriden kalan yaklaşık 30 bin köpeğin korunmasını sağlamak üzere, Eurovision ismine atfen, “Eurokilling’i durdurun” kampanyası başlatmıştı.

2012 yılında ise Bakü’de ‘olumlu imaj’ gerekçesiyle sokak hayvanlarının öldürülmesiyle bu konu yeniden gündeme gelmişti.