Eurovision mekanı değişebilir mi? IEC hakkında tüm detaylar !

 

Uluslararası Fuar Merkezi’nin (IEC) ev sahibi olarak açıklanmasının ardından tüm gözler mekanda yapılacak çalışmalara ve gerçekleşecek yeniliklere çevrildi. Ancak ESCKAZ editörlerinin IEC yetkililerinle gerçekleştirdikleri görüşmelerde,  henüz resmi bir anlaşma yapılmadığını ve bu yüzden henüz IEC kompleksinin resmi ev sahibi statüsüne sahip olmadığını öğrendi.

IEC Genel Müdürü Anatoly Tkachenko ve Basın Servis Başkanı Sergey Markov ile yapılan görüşmelerden ilginç bilgiler servis edildi. Yetkililere göre henüz resmi olarak imzalanmış bir anlaşma yok. Akıllara yapılan açıklamanın gelen tepkileri bastırmak için mi erken tarihe alındığı sorusu geliyor. İleriki günlerde yarışma mekanının değişimi söz konusu olabilir her ne kadar düşük ihtimale sahip olsa da.

Yerel basında çıkan birçok yerleşim planı (aşağıda gördüğünüz plan buna bir örnektir) haberinden usanan yetkililer henüz bununla ilgili resmi bir gelişme ve planın da olmadığını belittiler. Yayınlanan planların fuar merkezinin sahip olduğu olanaklar doğrultusunda öngörü şeklinde hazırlanmış planlar olduğunu ve sadece basit plan örnekleri olarak sunulduğunu yinelediler. Resmi yerleşim planı ancak IEC yetkilileri ve organizasyon temsilcileri ile gerçekleştirilecek toplantılar sonucunda belirlenebileceği ifade edildi.

14429513_10153945847822817_979038262_n

Ancak görüşmeler sırasında sadece olumsuz şeyler konuşulmadı. Sözcülere yöneltilen seyirci kapasitesi sorusuna memnun edici bir cevap alındı. Resmi Eurovision sayfası IEC tanıtımında seyirci sayısını 11000 olarak tanımlasa da  Sergey Markov, organizatörlerin kuracağı özel görevlerle fuar merkezinin yaklaşık 15000 izleyiciyi ağırlayabileceğini söyledi.

Yetkililere ayrıca NTU Genel Müdürü Zurab Alasania geçmişte paylaşmış olduğu analizler de soruldu. Genel müdür, sahnenin kurulacak alanın yüksekliğinin 24 metre olmasına rağmen kompleks içinde bulunan 18 metrelik kirişler çekimleri büyük derecede etkileceğini söylemiş ve yaratıcı fikirleri engelleyeceğini öngörmüştür. Anatoly Tkachenko bu soruların uzmanlar tarafından cevaplandığını söyleyerek, uzmanların bu durumun özel veya ciddi problemler yaratmayacağını düşündüğünü aktardı. Aksine bu mimari, tüm teknik ekipmanların kullanılabileceği bir boşluk sağladığını söyledi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kaynak: ESCKAZ.com

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir