Eurovision’a ucundan kıyısına bir şekilde dahil olmanın her fanın hayali olduğunu biliyoruz. Organizasyon sahipleri bu konunun farkında olsa gerek her yıl hem yetenekli hem de istekli insanların bu hayalini gerçekleştirmesine imkan veriyor…Belki çoğumuz yarışmanın büyüsüne kapılarak çoğu şeyin farkında olmuyoruz ama Eurovision demek plan demek, tekrar demek yani prova demek. Televizyon karşısında 2-3 saniye süren gülüp geçtiğimiz esprinin bile provası en az 4-5 kez yapılıyor. Hal böyle olunca 3 dakika süren ülkelerin provalarını siz düşünün. Evet herkesin bildiği gibi Eurovision’dan önceki hafta provalar başlıyor ancak olay sadece iki haftadan ibaret değil.

Sanatçılar provalarına başlamadan önce bile ses ve görüntü sistemlerinin kontrol edilmesi gerekli oluyor ki provalar vaktinde tamamlanabilsin.

Sanatçılar provalara başlamadan önce hatta Eurovision’un yapılacağı şehre varmadan evvel birileri onların şarkılarını ve şovlarını onların “kılığında” Eurovision sahnesinde söylemeye başlıyor ve buna: “stand-in rehearsal” deniyor. Geçtiğimiz yıllarda belki karşınıza stand-in provalarından görüntüler karşınıza çıkmıştır. Eğer karşılaşmadıysanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu 2017 yılında da bu güzide iş için gönüllülere ihtiyaç olunca Ukrayna Televizyonu başvuru alımlarına başlattı.

Ancak bu yıl çağrıda bulunduğu kesim 18-40 yaş arası ünlü sanatçılar ve 18-30 yaş arası iyi dansçılar. Yarışmanın seçmeleri 13 ve 14 Mart’ta yapılacak. Başvurular ise 10 Mart cuma gününe kadar yapılabilecek. Başvuru için esc2017casting@gmail.com adresine CV, fotoğraf gibi bilgilerin gönderilmesi gerekiyor.

Teknik provalar bu yıl 20-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Bunun öncesinde ise 19 Mart ve 19 Nisan tarihleri arasında ön provalar yapılacak.

Ücret konusuna gelince, sanatçıların ulaşım masrafları karşılanmayacak ancak belirli anlaşma çerçevesinde ödeme yapılacak.

En azından dans konusuna yeteneğiniz var ise ve Eurovision sahnesinde olmak istiyorsanız hala şansınız var demektir!

BONUS: Size her şeyin defalarca provasının yapıldığını söylemiştik. İşte oylama provası :