2016 Şarkı Yarışması için ilk adayını belirleyen ülke Hollanda oldu. 22 yaşındaki genç şarkıcı  Douwe Bob Stockholm’de Hollanda adına yarışacak isim oldu.

Peki, Hollanda’nın yarışmadaki serüveni nasıl oldu. Hollanda yarışmanın başlangıcından itibaren sadece 4 kez  katılmamış diğer 56 sene Eurovision sahnesinde bayrağını sallamıştır. 1985 ve 1991 yıllarında anma etkinlikleri nedeniyle, 1995 ve 2000 senelerinde ise bir önceki senenin başarısız sonuçlarından dolayı yarışmaya katılmadılar.


Aslında eski jenerasyonun en başarılı ülkelerinden birisidir. Toplam dört birinciliği olan Hollanda, yarışmaya da dört kez ev sahipliği yapmıştır. İlk birinciliğine Eurovision serüvenlerinin 2. senesinde (1957) ulaşan Hollanda aynı başarılarını 80 ve 90’lı yıllarda da sürdürmüştür.


Fakat yarı final sisteminin gelmesi onların pek de işine gelmedi. Çünkü bu sistemin uygulanmasıyla birlikte Hollanda’nın başarısının düşmesi çok net göze çarpmaktadır. İlk yarı finallerin gerçekleştiği 2004 yılında finale kalmayı başarabilen Hollanda, maalesef 2013 yılına kadar final yüzü göremeyecektir (Ama bu süreçte başarısız sonuçları bahane edip hiç bir zaman yarışmadan çekilmemişlerdir.). Dünyaca ünlü yıldız Anouk Hollanda’nın ilacı olmuş ve Eurovision takipçilerine , Biz daha ölmedik, mesajını Common-Linnets-Finalvermiştir. Hemen ardından The Common Linnets temsilci olarak gönderilmiş ve beklenmedik bir şekilde yarışmayı 238 puanla yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştır. Bu Hollanda’nın 1975 senesinden sonra aldığı en başarılı sonuç olarak kayda geçmiştir.

Geçen sene Viyana’da yapılan yarışmada Anouk’un yakın arkadaşlarından biri olan Trijntje Oosterhuis Hollanda’yı temsil etmiş ve Anouk’un yazdığı Walk Along şarkısını seslendirmiştir. Anouk ismi bir çok takipçiyi heyecandırsa da maalesef Trijntje finale kalma başarısını elde edememiştir.

Hollanda temsilcisini 1956-2012 yılları arasında her sene düzenlediği Nationaal Songfestival ile belirlemiş, 2013 yılından itibaren ise görevlendirme yolunu tercih etmiştir.

Yapılan son açıklamaya göre 2016 yılında Anouk’un bir diğer arkadaşı olan Douwe Bob, Hollanda’yı temsil edileceği duyurulmuştur. Şimdi ise dört gözle bu genç şarkıcının açıklayacağı şarkıyı bekliyoruz.