Eurovision Şarkılarının Afrikaans Versiyonları

 

Eurovision’u en çok önemseyen(!) ülke Türkiye olarak yarışmaya katılmama kararı alırken, Eurovision Şarkı Yarışması dünyanın dört bir yanından izleyici kitlesi edinmeye devam ediyor. Son olarak Tanya V adlı sanatçının 2012 Eurovision Şarkı Yarışması galip şarkısı olan Euphoria’nın Afrikaans cover videosunu paylaşmasıyla tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Avrupa ülkeleri dışında Avustralya, Asya gibi kıtaların da bu yarışmaya büyük bir ilgiye sahip olduğunu biliyorduk ancak son zamanlarda Afrikalı sanatçıların da ilgisini çekmişe benziyor.

Yaptıkları cover çalışmaları çeşitli internet ortamında paylaşan sanatçılar hem ülkelerine farklı tarz müzikleri sunuyorlar hem de daha geniş bir kitleye Eurovision kelimesinin duyurulmasını sağlıyorlar. İşte bu yolda yapılmış bazı çalışmalar aşağıdaki gibi…

Tanya V – Euphoria (2012,Loreen)


Lee Scott – Vandag (2009,Chiara,What If We)


Tobi Jooste – Engel (2005, Chiara, Angel)


David Fourie & Monique – My hart het klaar besluit (2011, Ell&Nikki, Running Scared)


Jasmyn – Dit is vir jou (2010, Niamh Kavanagh, It’s For You)


Jacqueline Richter – Take Me To Your Heaven (1999, Charlotte Perelli)


Steven Sterling – My Droom (2010, Thea Garrett, My Dream)


Manuel Escorcio – Alles Herinner My (1970, Dana, All Kinds Of Everything)


Burger – Slawe Van Die Hart (2010, Gjoko Taneski, Jas ja iman silata)

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir