Sayfamıza ve editörlerimize gelen mesajlar arasında bize en çok sorulan soru “Eurovision’a nasıl gidilir?” oluyor her yıl. Bu açıdan bu süreçle ilgili bilgi vermeyi sizlere bir borç biliyor ve açıklıyoruz…

Öncelikle eğer bir ülkeyi Eurovision’da temsil etmeyecekseniz ya da ne bileyim bir ülkenin beyin takımında yer almıyorsanız Eurovision Şarkı Yarışması‘na gitmenin iki yolu var: basın ve izleyici olarak. Biz bu yazımızda sizlere genel izleyici olarak Eurovision‘a gitmenin yollarını ve gidince neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Bir defa Eurovision‘a gitmeyi kafaya koymuş biriyseniz size ilk tavsiyem kalacak yer ve uçak biletinizi halletmeniz olacaktır. Bunları Eurovision‘un yapılacağı tarih resmi olarak ilan edildikten hemen sonra halletmenizi şiddetle öneriyorum. Çünkü ev sahibi şehir ve yarışmanın yapılacağı tarih açıklandıktan sonra otel fiyatları ve uçak biletleri inanılmaz fırlıyor.

NOT: Aklınıza gelen soruları bize ilettikçe biz de yazımızı güncelleyeceğiz.

Eurovision’a herkes yani normal bir vatandaş gidebiliyor mu?

Eurovision’a  izleyici olarak herkes gidebilir. Aynı konser ya da ne bileyim maça gider gibi düşünebilirsiniz. Biletinizi alıyorsunuz ve gidiyorsunuz.

Peki işe ilk ne ile başlamalıyım?

İşe öncelikle Eurovision biletinizi alarak başlamalısınız (Sonuçta amacınız yarışmayı izlemek) sonrasında ise uçak ve kalacak yeri ayarlamanız gerekli.

Biletler ne zaman satışa çıkıyor?

İzleyici olarak gidecekseniz size lazım olan şey hiç şüphesiz Eurovision Şarkı Yarışması için biletler. eurovision.tv üzerinden biletlerin hangi tarih ve saatte nerede satışa çıkacağını takipte kalmanızı tavsiye ediyorum. Genellikle bilet satışları 2-3 parti şeklinde oluyor. Size tavsiyem biletin satışa çıkacağı saat ve günde kredi kartlarınız hazır vaziyette ekran karşısında beklemeniz. Çünkü biletler dakikalar içerinde bitiyor. Bilet satışından anında haberdar olmak için eurovision.tv’nin ve sitemizin Twitter hesaplarının bildirimlerini açabilirsiniz.

Bilet Satışı Nereden Yapılıyor?

Bilet satışları Eurovision’a ev sahipliği yapacak olan arenadaki gişelerden ya da internet üzerinden anlaşmalı firmalardan yapılıyor. Bu yıl ise buradan yapılacak. Unutmayın bu sayfa dışında Eurovision bileti alabileceğiniz başka bir yer yok. An itibariyle 2. dalga bilet satışı yapıldı.

Bileti hızlı bir şekilde alabilmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle bilet satışa çıkmadan en az 15 dakika öncesinde bilgisayar başında olun. Ödemeler kredi kartı ile yapılacağı için kredi kartı ve kimlik bilgileriniz gerekli olacaktır. Bu nedenle bu bilgileri bilgisayarınızda bir yere yazın. Size sorulduğundan yazmakla vakit kaybetmeyin. Kopyala-yapıştır ile işi halledin. Onun dışında bilgisayarınızda farklı iki web tarayıcısından sayfa açmanızı öneririm.

Nasıl ödeme yapacağız?

Visa ya da Mastercard kredi kartları ile ödeme yapılıyor. Normal ATM kartları ile ödeme olmuyor.

Ödeme hangi para birimi üzerinden yapılıyor?

Ekranda hangi para birimi var ise kredi kartınızdan o miktarın o andaki Türk Lirası karşılığı ekstrenize yansıyor.

Bileti satın aldık peki bilet bize nasıl ulaştırılıyor?

Bilet elektronik olarak mailinize geliyor ve onun çıktısını alıyorsunuz.

Ya bilet fiyatları?

Bilet fiyatlarının bu yıl 8-500 Euro arasında olacağı ilan edildi. Bu biletler farklı kategorilere ve farklı şovlara göre (provalar, yarı finaller ve büyük final) farklı fiyattan satılıyor. Bu nedenle fiyat aralığı bu kadar geniş.

Bilet alma imkanım yok, Eurovision ruhunu solusam ne bileyim sadece hafta sonu kaçamağı yapsam?

Bilet alma imkanınız yok ve Eurovision’a ev sahipliği yapacak olan şehirde bulunmak size yetecek ise farklı seçenekler mevcut. Örneğin yarışmayı EuroVillage’tan izleyebilirsiniz. Eurovision’un yapıldığı ev sahibi şehre her yıl EuroVillage dediğimiz sanatçıların konserler verdiği, Eurovision ürünlerinin satıldığı ve dev ekranların kurulduğu bir alandır. Genellikle yarışma gecesi insanlar toplanarak yarışmayı buradan takip etme şansına sahiptir. Haliyle en az arenadan izlemek kadar eğlenceli bir ortam (Evde televizyondan izlemekten daha eğlenceli olduğu kesin). Bu nedenle yarışma için bulamazsanız bile uçak ve kalacak yerinizi ayarlayıp haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz. Hemen belirtelim bu alanda yarışmayı izlemenin bir ücreti yok!

EuroVillage nedir diye merak ediyorsanız buraya tıklayın!

Peki Eurovision’u arenadan izlemek eğlenceli mi? Kamera açıları vs olmadan çıplak gözle güzel oluyor mu?

Bununla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tribünler mi daha ucuz yoksa ayakta izlenen yer mi?

Ayakta izlenen yer daha pahalı oluyor. Ayrıca yorucu oluyor. Yarışma günü 19.00 gibi kapılar açıldığında arenaya giriyor ve yer tutuyorsunuz. Sonrasında yarışma bitene kadar oradan ayrılamıyorsunuz. En az 6 saat ayakta beklemiş oluyorsunuz (İhtiyaç için bir yere ayrıldığınızda yerinize dönebilmeniz imkansız oluyor). Yine şunu söyleyelim tribünler numaralı ve herkesin oturacağı yer belli oluyor.

Yurtdışına çıkmak kolay mı? Pasaport, vize? Onlar ne olacak?

Öncelikle şunu söyleyelim pasaport 3 gün içerisinde kapınıza kadar ulaşan bir şey. O yüzden rahat olun. Pasaport başvurusu ve gerekli tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Vize olayına gelince: Portekiz için Schengen Vizesi almak gerekiyor. Tabi “Yeşil Pasaport” sahibi iseniz böyle bir şeye gerek yok. Vize hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uçak bileti?

Türkiye’den Portekiz’e olan uçak seferlerinin tamamına buradan ulaşabilir ve size en uygun olanını seçebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim THY’nin İstanbul’dan direkt uçuşları mevcut.

Sokakta mı yatacağım?

Kalacak yer olayı tamamen bütçenize kalmış. Günlüğü 5000₺’lık bir otelde de kalabilirsiniz günlüğü 10₺’lık bir hostelde de. Bunun için bakabileceğiniz yerler:

Booking (Hostel ve otel kiralamak için)

HostelWorlds (Hostel kiralamak için)

Airbnb (Ev kiralamak için) Seyahatinizde indirim olarak kullanabileceğiniz kupona buradan kaydolarak ulaşabilirsiniz.

Daha fazla sorularınız için sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.