Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki şarkıların belirlenmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz ulusal finallere aittir. Eurovision’da yarışan şarkıların neredeyse %80 i ulusal finaller ile belirlenmektedir. Bazı ulusal finaller vardır çok eğlencelidir, bazı ulusal finaller vardır tam bir eziyettir.

Eurovision’da en bitmek bilmeyen ulusal final hiç kuşkusuz Litvanya’nın düzenlediği Eurovizijos adlı ulusal finaldi. Ama 2018 için bu tamamıyla değişiyor. Litvanya kanalı LRT’nin yaptığı açıklamaya göre şarkı sayısının ve ulusal final süresinin kısaltılmasına karar verildi.

Ancak Romanya geçtiğimiz günlerde öyle bir karara vardı ki Litvanya’yı hiç aratmayacak dedirtti. Ulusal finalde (Selectia Nationala) elemeleri geçen 60 şarkı olacak. Litvanya’da bile bu sayı en fazla 52‘yi bulmuştu.

Romanya’da 60 şarkı için 5 ayrı yarı final 5 ayrı şehirde düzenlenecek. Yarı finaller 14 Ocak 2018’de başlayacak. Her yarıfinalde 12 şarkı yarışacak ve her hafta sadece 3’er şarkı finale çıkmaya hak kazanacak. Finalistlerin belirlenmesinde %50 Halkoyu %50 jüri oyu geçerli olacak.

Final ise 25 Şubat 2018’de olacak. Romanya’yı temsil edecek şarkı ise %100 Halk oylaması ile belirlenecek.