Eurovision’un Recap Hikayesi

 

1956 yılında başlayan Eurovision Şarkı Yarışması’nda belirli bir zamana kadar her sene ülkeler sahnede birkaç gün öncesinden yaptıkları provaların ardından Eurovision gününde şarkıcılar ve orkestralar hazır bulunup performanslarını sergilerler, ardından 10-15 dakikalık ufak bir gösterinin ardından her ülkenin profesyonel jürileri oylamaya başlarlardı.

Fakat 1996 yılının sonlarında Avrupa Yayın Birliği, aldığı karar ile telekomünikasyonu yeterli olan ülkelerden (hepsi değil) halk oylaması yapılmasına karar verdiler.

Bu durumda 1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nda halk oylamasına geçilecekti.

1997 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkeler performanslarını sergilemesinin ardından oylama için yaklaşık olarak 15 dakikalık bir süre verildi. Ve bu süre zarfında Eurovision tarihinde ilk defa şarkıların kısa süreli gösterimleri ekrana verilecekti.

İşte ilk Eurovision recap’i ;

İlk Eurovision recap’inin olduğu sene bazı ülkeler halk oylaması yaparak puanlarını açıkladılar, bazıları da jüri sistemi ile oylamasına devam etti.

Sonraki yıllarda recaplerin gelişimini aşağıdaki playliste tıklayarak izleyebilirsiniz.

About the author

Cevat ASLAN

Eurovision ile 2003 yılında büyük coşkuya şahit olarak tanıştım. Eurovision adeta benim yaşam felsefem haline geldi. Eurovision hayalimi Ukrayna'da ekip adına görev alarak gerçekleştirdim.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir