İsrail’de gerçekleşecek olan 64. Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği adayı olan 4 kent hakkındaki genel bilgileri sizin için topladık. İşte o dört şehir ve özellikleri.

Tel Aviv

Tel Aviv, 391.300 kadarlık nüfusuyla İsrail’de bulunan ikinci büyük kent.  İsrail’in ekonomik olarak merkezi olan kent ayrıca İsrail Borsası’na da ev sahibidir. National Geographic tarafından Tel Avivi Dünya’daki en iyi dokuzuncu kumsal şehri olarak seçti. Tel Aviv, düzenli olarak, Dünya’nın en iyi LGBTİ şehirlerinden biri olarak seçiliyor. Tel Aviv, Akdeniz ikliminin görüldüğü bir kenttir. Kentte yazlar sıcak ve nemli; kışlar serin ve yağışlıdır. Denize yakınlığı nedeniyle Tel Aviv, yıl boyunca nemlidir.

Tel Aviv çeşitliliğin bol olduğu ve aktif olan bir gece hayatına sahiptir. Birçok sayıda bar, dans barları ve gece kulüpleriyle doludur. Gece kulüplerinin en fazla bulunduğu yer Tel Aviv limanıdır.

Kudüs

Dünya’nın en eski şehirlerinden biridir. Kudüs, üç semavi din olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam için kutsaldır. Uzun tarihi boyunca, Kudüs, iki defa yok edildi, 23 defa işgal edildi, 52 defa saldırıya uğradı ve 44 defa ele geçirilip tekrar kurtarıldı. İsrail 1967 yılındaki Altı-Gün Savaşı esnasında Doğu Kudüs’ü ele geçirip, sonrasında işgal etti. Günümüzde, İsrail’in temel kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul eder. Uluslararası toplum, son işgali kabul etmeyip, Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlar.

Şehirde Akdeniz iklimi etki gösterir. Sıcak ve kuru yazlar ve orta soğuklukta, ıslak kışlar vardır. Kısa süren kar yağışları, bir kış boyunca bir ya da iki defa gerçekleşir ve üç-dört yılda bir ağır kar yağışı gerçekleşir. Ocak yılın en soğuk ayıdır ve ortalama hava sıcaklığı 9C dir.

Hayfa

Orta Doğu’nun albenisi en yüksek şehirlerinden biri. Hayfa, UNESCO Listesi’nde yer alan Baha’i Bahçeleri ve altın kubbeli Baha’i Türbesi ile ünlü. Sadece bunlar bile şehri ziyaret etmeye değer.

Carmel Dağı’ndaki taraçalanmış bahçeler, Bahaiilik’e inananlar için kutsal bir yer. İnanmayanların ise, mükemmel şekilde korunmuş bahçelerden ve etkileyici anıtın birleşiminden başı dönmekte. Sadece bahçeler değil, Hayfa Körfezi’nin manzarası da oldukça nefes kesici.

Teleferik ile ulaşılabilen ve mükemmel bir manzarası olan Stella Maris Manastırı’nın içindeki freskler ve Elijah Mağarası gezmenize değecek diğer turistikler yerler.

Elat

Akabe Körfezi’nde, Kızıldeniz’in en kuzey ucunda yer alan bir tatil merkezi olduğu kadar işlek bir limana da sahip olan, İsrail’in Güney Eyaleti’ne ait bir şehirdir. 46,900 nüfuslu [1] şehir Araba Vadisi’nin güney sonundaki Güney Necef Çölü’nün bir parçasıdır. Şehir, güney tarafından Mısır’ın Taba köyü ve doğu tarafından Ürdün’ün liman şehri Akabe’ye komşudur.